Nowotwór krwi. Jaka jest przyczyna, przebieg i objawy białaczki?

Nowotwór krwi to choroba, która atakuje system krwionośny i samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Jak powstaje białaczka? Jaki jest przebieg i objawy białaczki?

Jak powstaje białaczka?

Układ krwionośny to system o skomplikowanej budowie i funkcjach. W żywych organizmach białe i czerwone krwinki oraz płytki krwi produkowane są w szpiku kostnym. Każdy typ krwinek ma odpowiednie zadanie i pełni określoną rolę. Białe krwinki nazywane leukocytami chronią organizm przed bakteriami i wirusami, czerwone, inaczej nazywane erytrocytami, odpowiadają za transport tlenu z płuc do organów ciała zaś płytki krwi, czyli trombocyty odgrywają ważną rolę w krzepnięciu krwi.

Wszystkie powyższe rodzaje krwinek powstają i dojrzewają w szpiku kostnym z komórek macierzystych. Następnie dojrzałe komórki przedostają się do krwi by pełnić swoje funkcje.

U osób chorych na białaczkę dochodzi do niekontrolowanego i nieprawidłowego rozrostu komórek. Podczas gdy prawidłowe komórki rosną, dojrzewają i obumierają, komórki nowotworowe nie przestają rosnąć i nie obumierają. W rezultacie jest ich w organizmie coraz więcej. Nieprawidłowe komórki, które przedostają się do krwi, krążą wraz z nią po organizmie i mogą gromadzić się w narządach takich jak np. śledziona, wątroba czy węzły chłonne i wywoływać ich uszkodzenie.

Po pewnym czasie komórki nowotworowe wypierają w szpiku kostnym komórki zdrowe. Może mieć to różne konsekwencje. Najczęściej objawia się to zmniejszeniem liczby białych krwinek we krwi lub tzw. małopłytkowości.

Przyczyny białaczki są do dziś nieznane. Wyróżnia się kilka czynników ryzyka, m.in. czynniki genetyczne, ekspozycję na promieniowanie jonizujące, substancje chemiczne czy biologiczne jednak choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Więcej informacji o białaczce znajdziesz na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Jakie są objawy białaczki?

Niestety, objawy białaczki bywają mylone z takimi niegroźnymi infekcjami jak np. przeziębienie. Niektórzy też je bagatelizują sądząc, że są to objawy przeziębienia.

Białaczkę można rozpoznać m.in. po objawach niedokrwistości, pojawiających się dość często zakażeniach, skazie krwotocznej (czyli np. wybroczynach na skórze, spojówkach, śluzówkach czy krwawieniu z nosa i dziąseł). Wśród objawów białaczki zdarza się także utratę masy ciała, nocną potliwość, gorączkę i, w przypadku zajęcia niektórych narządów przez chorobę, objawy charakterystyczne dla zajęcia konkretnego narządu przez chorobę.

Przebieg białaczki

Białaczki mają różny przebieg jednak jest on uzależniony przede wszystkim od charakteru choroby. Objawy białaczki ostrej są bardzo widoczne, a przebieg choroby gwałtowny i agresywny. Z kolei pacjenci z białaczką o charakterze przewlekłym mogą nie zauważyć objawów przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj