Badanie bezdechu sennego jest niezbędne w przypadku występowania nawracających objawów w postaci chrapania i ciągłego zmęczenia w ciągu dnia. Jedną z najczęściej stosowanych metod w diagnostyce OBS jest poligrafia. Dowiedz się, jak przebiega badanie oraz gdzie można je wykonać.
Czym jest OBS – obturacyjny bezdech senny?
Bezdech senny to poważne zaburzenie zdrowotne wymagające regularnego leczenia. U osób zmagających się z OBS w czasie snu dochodzi do zapadania tkanek miękkich gardła, co znacznie ogranicza lub całkowicie blokuje drożność dróg oddechowych. W efekcie dochodzi do nawracających epizodów krótkotrwałego zatrzymania oddechu zakończonego nagłym, często nieuświadomionym, przebudzeniem pacjenta. W ciągu całej nocy pacjent może wybudzać się nawet kilkadziesiąt razy, co skutkuje nie tylko chronicznym zmęczeniem czy brakiem koncentracji w ciągu dnia, ale przekłada się także na groźne dla zdrowia rozregulowanie szeregu procesów zachodzących w organizmie.
Wśród najczęściej występujących objawów bezdechu sennego wymienia się:
- chrapanie – głośne chrapnięcia z nagłymi momentami ciszy,
- częste oddawanie moczu w nocy (nykturia),
- przyspieszone bicie serca,
- poranne bóle głowy,
- nadpotliwość
- senność w ciągu dnia,
- drażliwość, nerwowość, spadek nastroju,
- trudności ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem.
Pacjenci często mają problem z połączeniem powyższych objawów z bezdechem, którego sami nie są zazwyczaj świadomi. Często najbardziej wyraźnym sygnałem sugerującym, że możemy mieć do czynienia właśnie z tym zaburzeniem, jest charakterystyczne, nieregularne chrapanie zgłaszane przez partnerów pacjentów. Długotrwałe występowanie dolegliwości tego typu powinno skłonić nas do przeprowadzenia badania snu.
Badanie poligraficzne w rozpoznaniu bezdechu sennego
Jedną z metod diagnostycznych stosowanych w przypadku podejrzenia OBS jest poligrafia. Badanie można przeprowadzić w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w szpitalu, a także odpłatnie w placówkach prywatnych. Ze względu na długi czas oczekiwania w kolejce w przypadku chęci skorzystania z usługi na NFZ, wielu pacjentów decyduje się drugie z rozwiązań, zwłaszcza że korzystając z usługi odpłatnej można przeprowadzić badanie w domu.
Badanie poprzedza półgodzinna wizyta u specjalisty (zwykle fizjoterapeuty), który zada kilka pytań dotyczących obserwowanych symptomów, a następnie zaprogramuje urządzenie do badania snu, wprowadzając datę i godzinę rozpoczęcia pomiarów. Zależnie od modelu, jakim dysponuje, może także poinstruować pacjenta, w jaki sposób ma ustawić urządzenie samodzielnie. Opowie także, jak krok po kroku podłączyć poligraf, który następnie pacjent zabiera do domu na noc.
Poligrafia w domu krok po kroku
Przeprowadzenie badania bezdechu sennego w domu nie jest skomplikowane. Na kilkanaście-kilkadziesiąt minut (zależnie od czasu potrzebnego na zaśnięcie) przed wskazaną specjaliście godziną jego rozpoczęcia należy kolejno:
- ułożyć urządzenie zgodnie ze wskazówkami specjalisty obok miejsca wypoczynku.
- Przypiąć poligraf do pasa i klatki piersiowej przy pomocy pasów.
- Założyć kaniule donosowe i przykleić przewody plasterkami do skóry na policzkach.
- Podłączyć kaniule do poligrafu.
- Założyć pulsyksometr na palec (ważne, by paznokcie dłoni nie były pomalowane).
W czasie snu pacjenta urządzenie zbiera dane, niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy. Poligraf monitoruje przepływ powietrza, chrapanie, wysiłek oddechowy, saturację, a nawet pozycję, w jakiej śpimy. Po około 5-6 godzinach pomiaru aparat samoczynnie się wyłącza. Następnego dnia należy dostarczyć urządzenie specjaliście, który zbierze wyniki odczytu i przekaże je lekarzowi. Ten zaś, na podstawie otrzymanych danych oraz w oparciu o odpowiedzi na zadawane wcześniej pytania, będzie mógł postawić pełną diagnozę.
Alternatywą dla poligrafii jest badanie polisomnograficzne, podczas którego, poza wymienionymi parametrami, kontroluje się także napięcie mięśniowe, EEG oraz elektrookulogram. Nie przeprowadza się go jednak w warunkach domowych. Poligrafia stanowi jego uproszczoną wersję i najczęściej jest wystarczająca do trafnego rozpoznania bezdechu sennego.
Chcesz przeprowadzić badanie poligraficzne na bezdech senny w domu? Sprawdź ofertę BRANDvital na https://www.brandvital.eu/badania/badania-snu/