Pandemia COVID-19 zmieniła postrzeganie otaczającego nas świata. Trwa już wiele miesięcy, a jej przewidywany koniec to według Billa Gatesa rok 2021 w przypadku krajów zamożnych. Powrót do stanu sprzed epidemii to najwcześniej rok 2022. Są to przewidywania optymistyczne przy założeniu opracowania skutecznej szczepionki. Średni czas trwania pandemii to około 3 lata. Musimy nauczyć się żyć w zagrożeniu pandemicznym, gdyż prawdopodobnie do końca nie zostanie ona nigdy wykorzeniona. W czasie pandemii chorujemy również na inne schorzenia i musimy uzyskać szybką oraz profesjonalną pomoc lekarską. Odłożenie w czasie diagnostyki i leczenia może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Wiele schorzeń można skonsultować podczas teleporady z lekarzem znajdującym się w innym miejscu niż pacjent. Teleporada zapobiega przenoszeniu się wirusa na inne osoby, a jednocześnie umożliwia szybką pomoc lekarza specjalisty.
Pomoc ortopedyczna online
Pomoc lekarską w formie telekonsultacji i wideoporady można uzyskać również w przypadku wielu schorzeń z zakresu ortopedii, chirurgii kręgosłupa i rehabilitacji na przykład w Carolina Medical Center. Ten sposób pomocy ortopedycznej jest zalecany w przypadku problemów z biodrem, kolanem, w przypadku bólu kręgosłupa i innych lżejszych schorzeń, gdy konieczna jest konsultacja ortopedy online, neurochirurga lub rehabilitanta, a nie chcemy wychodzić z domu w obawie przed zakażeniem. Pacjenci potrzebujący natychmiastowej pomocy ortopedycznej i badań diagnostycznych powinni umówić się na wizytę w placówce. Dla nagłych urazów dedykowany jest ostry dyżur ortopedyczny czynny całodobowo 7 dni w tygodniu. Za pośrednictwem aplikacji WhatsApp lub Skype oraz połączenia telefonicznego można uzyskać teleporadę, skonsultować wyniki badań, uzyskać skierowanie na badania, e-receptę lub e-zwolnienie. Możliwe jest również wykonanie samodzielnej rehabilitacji w warunkach domowych lub wykonanie treningu online pod kierunkiem doświadczonych fizjoterapeutów lub trenerów przygotowania motorycznego. Zakres bezpiecznych telekonsultacji możliwych do uzyskania w Carolina Medical Center jest bardzo szeroki.
Jak przebiega telekonsultacja ortopedyczna?
Pierwszy krok to telefon od pacjenta i umówienie wizyty w dogodnym terminie. Konsultant ustala z pacjentem formę kontaktu z lekarzem. Wybrać można pomiędzy: rozmową telefoniczną, aplikacją Skype a aplikacją WhatsApp. Konsultant informuje, gdzie i jak przesłać posiadane wyniki badań. W ustalonym terminie dzwoni lekarz. W trakcie telekonsultacji lekarz udziela teleporady, konsultuje wyniki badań, w razie potrzeby wystawia skierowanie na badania, e-receptę lub e-zwolnienie. Jeśli jest taka konieczność lekarz po rozpoznaniu może skierować pacjenta na wizytę w placówce lub hospitalizację w celu kontynuacji leczenia. Telekonsultacja jest najszybszą, najbezpieczniejszą formą porady ortopedycznej podczas pandemii. Pacjent uzyskuje szybką pomoc wzwalczaniu wielu dolegliwości bólowych i dostęp leków z e-recept, a jednocześnie nie naraża się na niebezpieczeństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2.