Co to są małżowiny nosowe i ich redukcja

Trudności z oddychaniem, chrapanie, częste infekcje górnych dróg oddechowych czy przewlekły katar to dolegliwości, których przyczyną może być przerost śluzówki małżowin nosowych. Skutecznym i bezpiecznym sposobem na przywrócenie ich do prawidłowego stanu jest konchoplastyka – zabieg korekcyjny małżowin nosowych.

Czym są małżowiny nosowe

Małżowiny nosowe to struktury, które pełnią istotną rolę w procesie ochrony organizmu przed patogenami. Są uwypukleniami ściany bocznej jamy nosa. Zbudowane są z kostnego szkieletu pokrytego błoną śluzową. Posiadają bogate unaczynienie, dzięki czemu ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze z różnych zanieczyszczeń oraz pyłków, zabezpieczając przed nimi płuca.

W wyników procesów zapalnych, zwłaszcza tych przewlekłych, spowodowanych uciążliwą infekcją lub alergiami, mogą pojawić się zmiany obrzękowe małżowin nosowych, które bardzo często prowadzą do ich przerostu.

Innymi przyczynami nieprawidłowego stanu tych struktur nosowych mogą być przebyte urazy, wrodzone przypadłości, a także nadużywanie kropli do nosa.

Zabiegiem, który przywraca małżowinom nosowym ich prawidłową wielkość i właściwe funkcjonowanie, jest konchoplastyka.

Redukcja objętości małżowin nosowych – wskazania do zabiegu

O przeprowadzeniu konchoplastyki decyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, w ramach której dobiera się również odpowiednią metodę przeprowadzenia zabiegu, a także zleca się konieczne badania.

Plastykę przerośniętych małżowin nosowych najczęściej wykonuje się z powodu:

  • trudności w oddychaniu przez nos,
  • chrapania i bezdechu sennego,
  • nawracających infekcji górnych dróg oddechowych,
  • przewlekłego nieżytu nosa,
  • zaburzeń węchu,
  • uzależnienia się pacjenta od kropli do nosa,
  • nadmiernej wydzieliny w nosie u pacjentów z alergią,
  • zaburzeń drożności trąbki Eustachiusza.

Wskazaniem do zabiegu jest również brak efektów leczenia farmakologicznego problemów zdrowotnych pacjenta.

Przeciwwskazania do plastyki małżowin nosowych

Choć redukcja objętości małżowin nosowych jest zabiegiem bezpiecznym, istnieje kilka powodów, dla których nie może być ona przeprowadzana. Zaliczyć tu można:

  • aktywną infekcję dróg oddechowych,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • ogólny, zły stan pacjenta,
  • ciążę,
  • opryszczkę skóry twarzy czy warg,
  • przyjmowanie przez pacjenta leków rozrzedzających krew,
  • uczulenia lub choroby, które uniemożliwiają podanie znieczulenia albo narkozę.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu zmniejszania małżowin nosowych

Informacje na temat odpowiedniego przygotowania się do konchoplastyki przekazuje lekarz prowadzący – otolaryngolog. Pacjent powinien powiedzieć mu o wszystkich schorzeniach, także tych nielaryngologicznych, na które cierpi. Ważne są także informacje o wszystkich lekach, które przyjmuje osoba kierowana na zabieg redukcji objętości małżowin nosowych. Jest to niezbędne w celu stwierdzenia, czy istnieją przeciwwskazania do konchoplastyki.

Konchoplastyka – przebieg zabiegu

Zmniejszenie małżowin nosowych to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w ogólnym. Jego celem jest przywrócenie drożności nosa. Konchoplastyka trwa średnio około 30 minut i najczęściej przeprowadza się ją metodą koblacji, która łączy działanie fal radiowych z temperaturą w wysokości 40°-70°C. Po usunięciu nadmiaru tkanki zakłada się odpowiednie opatrunki.

Zabieg zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji pacjenta, nie pozostawia widocznych dla niego śladów, a trwałe efekty zdrowotne pojawiają się po około 2 tygodniach od przeprowadzenia plastyki przerośniętych małżowin nosowych.

Często łączy się ją z korektą przegrody nosowej, co nosi nazwę septokonchoplastyki.

Rekonwalescencja po zabiegu redukcji objętości małżowin nosowych

Pacjent po zakończeniu zabiegu może wrócić do domu. Powinien jednak trzymać się zaleceń lekarskich i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także palenia papierosów przez tydzień. Niewskazane jest także przebywanie w saunie, w miejscach zapylonych czy zimnych, a także branie gorących kąpieli.

Bezpośrednio po konchoplastyce pacjent może odczuwać przytkanie nosa, które mija z czasem. Możliwe jest także sączenie się z niego surowiczo-krwistej wydzieliny przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu. Pacjent powinien stosować zalecone przez lekarza maści i preparaty medyczne, które ułatwiają gojenie się ran, przez około 2 tygodnie. Trwałe wyniki plastyki małżowin nosowych można oszacować dopiero po 4 tygodniach od dnia zabiegu. Bywa, że trzeba go powtórzyć.

Niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań pozabiegowych jest niskie. Ewentualne skutki uboczne konchoplastyki obejmują:

  • krwawienie z nosa,
  • pojawienie się strupów na błonie śluzowej małżowin nosowych,
  • zespół pustego nosa.

Zmniejszenie małżowin nosowych jest zabiegiem bezpiecznym. Współczesne metody udrażniania nosa sprzyjają sprawnej regeneracji tkanek, co przekłada się na szybki powrót do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj