Wycięcie migdałków, co warto wiedzieć na temat tego zabiegu?

Przed wycięciem migdałków należy udać się na konsultację do lekarza laryngologa, który postawi diagnozę, czy usuwanie migdałków w naszym przypadku jest konieczne. 

Jaką funkcję pełnią migdałki? 

Migdałki znajdują się w różnych miejscach w gardle, a do tych, które mają szczególną tendencję do powiększania, zaliczyć możemy migdałki podniebienne, które umiejscowione są pomiędzy grzbietem języka a języczkiem po przeciwnych stronach gardła. 

Wyróżniamy również trzeci migdałek znajdujący się w nosowej części gardła, a także migdałek umiejscowiony na podstawie języka. 

Migdałki odpowiadają za produkcję przeciwciał wspierających organizm w walce z infekcjami czy alergenami. A ich rola jest szczególnie istotna w wieku dziecięcym. 

Z wiekiem, gdy zyskujemy coraz większą odporność, migdałki zaczynają samoistnie zanikać w różnych odstępach czasowych. 

I tak około 5 roku życia zanika trzeci migdałek zwany również migdałkiem gardłowym, w wieku nastoletnim zaczyna dochodzić do zaniku migdałków podniebiennych, a powyżej 30 roku dochodzi do dezaktywacji migdałka językowego.  

Kiedy będzie konieczne wycięcie migdałków? 

W przypadku, gdy mamy do czynienia, że stałym przerostem migdałków podniebiennych czy trzeciego migdałka, zamiast pełnić funkcję ochronną organizmu, stają się one źródłem częstych infekcji. Zabieg usunięcia migdałków okazuje się wtedy być zabiegiem koniecznym ułatwiającym codzienne funkcjonowanie. 

Objawy charakteryzujące przerośnięcie migdałków: 

  • bezdech senny,
  • nawracające stany zapalne zatok,
  • przewlekłe ropnie,
  • nieznikający ból gardła,
  • częste infekcje ucha,
  • pogorszenie słuchu,
  • problemy z wymową,
  • nieświeży oddech,
  • angina.

Na czym polega zabieg usunięcia migdałków? 

Po ustaleniu przez lekarza laryngologa, że przerost migdałków jest stały, stwierdza on konieczność wykonania zabiegu. Po konsultację laryngologiczną nie należy zgłaszać się podczas infekcji, ponieważ migdałki są wtedy naturalnie powiększone ze względu na zwiększoną produkcję przeciwciał, co może utrudnić postawienie trafnej diagnozy. 

Sam zabieg usunięcia migdałków nie jest zabiegiem inwazyjnym, a po jego wykonaniu przez okres tygodnia należy przyjmować leki przeciwbólowe. Pacjent może wrócić do domu w dniu wykonania zabiegu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj