Leczenie stulejki u dorosłych – zabieg

leczenie stulejki zabieg

Stulejka jest schorzeniem polegającym na zwężeniu napletka penisa w taki sposób, że utrudnia lub wręcz uniemożliwia zsunięcie napletka poza żołądź. Zwężenie takie może powodować ból podczas podejmowanych prób współżycia czy podczas codziennej higieny. Brak odpowiedniej higieny prowadzi do zalegania pod napletkiem łoju, moczu, nasienia, a także złuszczonego naskórka. Może to wywoływać stany zapalne połączone z obrzękiem i nieprzyjemnym zapachem.

Siłowe próby rozwiązania tego problemu kończą się pojawieniem pęknięć delikatnego naskórka napletka, co w konsekwencji jeszcze bardziej zmniejsza jego ruchomość. W skrajnych przypadkach stulejka może powodować trudności nie tylko w trakcie współżycia płciowego, ale również podczas oddawania moczu.

Leczenie stulejki.

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się problemu stulejki jest leczenie jej za pomocą prostego zabiegu chirurgicznego wykonywanego u dorosłych w znieczuleniu miejscowym, zaś u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Zabieg można wykonać dwoma metodami. Jedną z nich jest plastyka napletka, polegająca na poszerzeniu jego ujścia. Drugą metodą jest obrzezanie polegające na usunięciu całego lub części napletka. Postaramy się wyjaśnić obydwie metody, natomiast szczegółowe informacje dotyczące tych zabiegów znajdziecie na stronie firmy Derm-Estetyka: derm-estetyka.pl/leczenie-stulejki-u-doroslych-operacja-stulejki.html.

operacja stulejki

Plastyka napletka penisa.

Plastyka napletka polega na wykonaniu wzdłuż niego nacięcia, a następnie odpowiednim jego zszyciu. Efektem będzie poszerzenie ujścia napletka. Prawidłowo wykonany zabieg oraz zachowanie się pacjenta do zaleceń po zabiegu sprawiają, że po zabiegu penis wygląda naturalnie, napletek jest zachowany, a blizny niewidoczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20-30 minut. Przez pierwsze 7 dni po zabiegu zalecana jest szczególna higiena okolic intymnych, tak aby nie dopuścić do zakażenia gojącej się rany. Po każdym oddaniu moczu pacjent powinien stosować preparat odkażający Octenisept. To skuteczny środek, który może być stosowany bezpośrednio na rany i błony śluzowe. Dodatkowo zalecane jest stosowanie przepisanej przez lekarza maści z antybiotykiem oraz regularna zmiana opatrunków. Do zaleceń po zabiegu zalicza się również 4-6 tygodniowa abstynencja seksualna. Mikrourazy powstałe w trakcie stosunku płciowego mogą mieć wpływ na efekty estetyczne zabiegu. Zabieg ten może być wykonany u pacjentów z niewielką stulejką.

Obrzezanie.

Obrzezanie polega na chirurgicznym usunięciu całości lub części napletka. Obrzezanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a dzięki metodzie zamykania naczyń krwionośnych jest zabiegiem praktycznie bezkrwawym. Cały zabieg wraz z założeniem rozpuszczalnych szwów i jałowego opatrunku zajmuje około 30 minut, a pacjent tuż po nim może wrócić do domu. Obrzezanie jest popularnym zabiegiem chirurgicznym stosowanym zarówno ze względów zdrowotnych jak i społeczno-religijnych. Zakłada się, że około 30% mężczyzn na całym świecie zostało poddanych temu zabiegowi.

Zalecenia po zabiegu obrzezania są podobne do stosowanych po plastyce napletka. W okresie 7-10 dni po zabiegu istotne jest utrzymywanie szczególnej higieny operowanej okolicy. Zapobiega to rozwojowi infekcji bakteryjnych oraz usprawnia proces gojenia. Podobnie jak w przypadku plastyki napletka zalecany jest preparat Octenisept oraz stosowanie zapisanej przez lekarza maści z antybiotykiem. Ważny jest również dobór bielizny. Wykonana z naturalnych materiałów zmniejsza potliwość okolic intymnych, a tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się stanu zapalnego. Również po tym zabiegu zalecana jest seksualna abstynencja przez okres około 4 tygodni. Okres ten pozwoli na całkowite wygojenie się ran, co z kolei wyeliminuje ryzyko powstania mikrourazów, mających wpływ na estetykę penisa po zabiegu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj