Koncentrator tlenu – czym jest oraz jak działa?

Koncentrator tlenu – czym jest oraz jak działa?

Wyrównywanie deficytów oddechowych ma ogromny wpływ na efektywność terapii chorób płuc. Z pomocą przychodzą koncentratory tlenu – nowoczesne urządzenia zapewniające stały jego dopływ. Jak wygląda tlenoterapia i jakie rodzaje koncentratorów mamy do dyspozycji?

Koncentrator tlenu – co to jest?

Koncentrator tlenu to urządzenie wykorzystywane w tlenoterapii, czyli metodzie leczniczej polegającej na podawaniu pacjentowi powietrza o zwiększonej zawartości tlenu. Aparat niejako „produkuje” tlen, wykorzystując do tego powietrze atmosferyczne, które zostaje odpowiednio przefiltrowane, oczyszczone i nawilżone. Na czym polega działanie koncentratora tlenu?

Jak wiadomo, powietrze składa się przede wszystkim z azotu (ok. 78%) oraz tlenu (ok. 21%). Aparat pobiera je z otoczenia, a następnie, dzięki systemowi specjalnych cylindrów i sit, dochodzi do wyizolowania azotu i sprężenia tlenu. Ten ostatni za pośrednictwem dyszy dociera do pacjenta, ułatwiając oddychanie – w podawanym mu poprzez maskę tlenową powietrzu znajduje ponad 90% życiodajnego pierwiastka (prawidłowo działające urządzenie daje koncentrację na minimalnym poziomie 92%).

Jakie są wskazania do stosowania koncentratora tlenu?

Koncentrator tlenu zastosowanie znalazł przede wszystkim w terapii chorób układu oddechowego – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy oskrzelowej, zwłóknienia czy raka płuc. Leczenie tlenem wykorzystuje się także w chorobach sercowo-naczyniowych, klasterowych bólach głowy czy dusznościach na tle nerwowym.

Co ciekawe, urządzenia do podawania tlenu stanowią często element wyposażenia salonów odnowy biologicznej. Dotleniony organizm wykazuje większą odporność, szybciej się regeneruje, jest mniej podatny na stres. Efektem sesji terapeutycznych jest m.in. przyspieszenie metabolizmu, wzrost poziomu energii i ogólna poprawa samopoczucia.

Jakie są wskazania do stosowania koncentratora tlenu?

Koncentrator tlenu – przenośny czy stacjonarny?

Aparaty produkujące tlen występują w formie urządzeń stacjonarnych i mobilnych. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy wziąć pod uwagę wskazania terapeutyczne oraz własne potrzeby i wygodę.

Koncentrator tlenu stacjonarny używany jest przede wszystkim w domu, co wynika z jego wagi i stosunkowo sporych gabarytów. Ma zasilanie sieciowe, jednak dzięki kółkom pacjent może przemieszczać się z nim na odległość kilku metrów. Cechuje go duża wydajność i wytrzymałość, co decyduje o zastosowaniu – aparaty stacjonarne przeznaczone są głównie dla osób o zaawansowanym deficycie oddechowym, wymagających stałego podawania tlenu.

Koncentratory tlenu przenośne z definicji przeznaczone są do używania poza domem – w trakcie podróży czy spaceru. Są znacznie mniejsze i lżejsze, można je przenosić przy użyciu torby lub wózka. Są zasilane prądem lub bateriami, przy czym podczas dłuższego wyjścia należy pamiętać o ładowaniu. Mają nieco gorsze parametry techniczne niż modele niemobilne, co warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

Dlaczego warto korzystać z koncentratorów tlenu?

Nowoczesne aparaty do podawania tlenu są doskonałą alternatywą dla stosowanych do niedawna butli z tlenem. Po pierwsze nie stwarzają zagrożenia wybuchu w razie kontaktu z płomieniem, a po drugie – nie wymagają uzupełniania – chory ma pewność stałego dostępu do tlenu.

Zaletą koncentratorów jest także możliwość prowadzenia terapii w domu, zamiast w szpitalu, co bez wątpienia poprawia komfort życia pacjenta i pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną.

Skorzystaj z koncentratorów tlenu oferowanych przez BRANDvital i oddychaj pełną piersią. Link do strony: http://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/koncentratory-tlenu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj