Komórki macierzyste – spektakularny przełom nie tylko w medycynie estetycznej

Z każdym dniem przybywa nam lat, ale też zmarszczek czy przebarwień. Jednak jest zabieg, który pozwala na odmłodzenie swojego wyglądu. To zabieg z użyciem komórek macierzystych, który dostępny jest m.in. w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy oraz Częstochowie. Komórki te są bardzo plastyczne, mają zdolność do samoodnawiania oraz różnicowania się w wyspecjalizowane linie komórkowe. W związku z tym bardzo często wykorzystuje się je do ratowania zdrowia i życia pacjentów, ale komórki te coraz częściej znajdują zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce starzenia skóry. Komórki macierzyste mogą dać początek każdej komórce, ale też tkance nowo powstającego organizmu. Można je pozyskać nie tylko z komórki jajowej, lecz także od zarodka, z krwi pępowinowej noworodka, od każdego dorosłego człowieka, są to wtedy tzw. mezenchymalne komórki macierzyste.

Od czego zależy sukces komórek macierzystych i jakie są efekty ich zastosowanie w medycynie estetycznej?

Mezenchymalne komórki macierzyste są komórkami, które mają unikatowe zdolności do samoodnowy oraz przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. kostna albo mięśniowa. Komórki te są w organizmie człowieka przez całe jego życie, ale wraz z upływem lat maleje ich potencjał do samoodnowy, spada ich liczba, a także zakłóceniom ulega ich wymiana i w związku z tym każdy człowiek zaczyna się starzeć. Ponadto komórki te mają zdolność do rozpoznawania uszkodzonych tkanek oraz ich naprawiania. Jeśli poda się je do danej tkanki, to mogą przybrać jej postać.

Komórki macierzyste odgrywają bardzo ważną rolę w hamowaniu procesów starzenia tkanki skórnej. Uczestniczą również w regeneracji tkanek i w zależności od sygnału, który do nich dociera, mogą wpływać na odbudowywanie naczyń krwionośnych, regenerować blizny, uszkodzone nerwy, ale też wpływać na gojenie się ran, a także hamować reakcje zapalne i immunologiczne. Mogą zastąpić każdy rodzaj komórek, które znajdują się w naszym organizmie, ponieważ są bardzo plastyczne, tak więc można je zastosować:

  • nadmiernego wypadania włosów;
  • do usuwania blizn;
  • w terapii odmładzającej;
  • przy zabiegach, które poprawiają elastyczność skóry;
  • podczas leczenia zwyrodnienia stawów;
  • do likwidacji przebarwień.

Bardzo skuteczne jest odmładzanie komórkami macierzystymi, gdyż zmarszczki zostają wygładzone, skóra nabiera blasku, ale też podnoszą się opadające policzki, znikają przebarwienia, a nawet rozszerzone pory. To efekt całkowicie naturalny. Rezultaty zaczynają pojawiać się stopniowo z każdym kolejnym dniem.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych?

Do zabiegów odmładzających komórki macierzyste pobierane są z tkanki tłuszczowej. To procedura praktycznie bezbolesna, a jej pierwszym etapem jest odsysanie tłuszczu. Następnie uzyskany preparat autologiczny, czyli od pacjenta, jest podawany w skórę albo tkankę podskórną danej osoby. Można to zrobić za pomocą igły, czyli techniką mezoterapii, albo kaniuli, jeżeli chce się podać komórki w głębsze warstwy, które wymagają odbudowy. Własne komórki macierzyste, które podaje się w daną okolicę, będą zachowywały się bardzo inteligentnie. To możliwe dzięki temu, że potrafią rozpoznać nie tylko środowisko, w którym się znajdują, lecz także potrzeby tego środowiska. To z kolei pozwala rozpocząć proces regeneracji oraz odmładzania, którego efektem będzie odbudowa tkanek.

Zarówno medycyna estetyczna, jak i medycyna regeneracyjna korzystają z komórek macierzystych, a dzięki temu można się poddawać zabiegom, które skutecznie odmłodzą nasz wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj