Jak walczyć z nowotworem płuc?

Jak walczyć z nowotworem płuc?

Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym na świecie. Umieralność z powodu tej przypadłości jest niezwykle wysoka. W 80% przypadków diagnoza przychodzi za późno i szanse na wyleczenie są niezwykle małe. Na jakie objawy zwracać zatem uwagę?

Objawy nowotworu płuc

Wielu chorych często posiadają charakterystyczne objawy nowotwór płuc, lecz nie udają się z nimi do lekarza, ponieważ bagatelizują problem. Wśród najpopularniejszych oznak można znaleźć: kaszel, krwioplucie czy nawracające zakażenia dróg oddechowych.

Bez wątpienia najbardziej narażoną grupą są palacze. Objaw kaszlu w ich przypadku, jest często bagatelizowany, ponieważ łączy się go z papierosami, a nie z oznaką rozwijającej się choroby. W przypadku palaczy każda zmiana w charakterze kaszlu i należy ją, bezwzględnie, konsultować z lekarzem.

W późniejszym przebiegu raka płuc, zwłaszcza już tego zaawansowanego stadium, mogą pojawić się objawy ogólne. Zaliczamy do nich: utratę masy ciała, osłabienie, utrata apetytu czy ogólne zmęczenie.

Nowotwór płuc: czynniki ryzyka

Wiele czynników wpływa na to, że rozwija się nowotwór płuc. Jedną z podstawowych przyczyn raka jest dziedziczenie wadliwego genu. Jeżeli w twojej rodzinie pojawiały się już przypadki zachorowania na nowotwór płuc, to jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Kto jeszcze należy do grupy podwyższonego ryzyka?

Czynnikiem, który najbardziej kojarzy się z zachorowalnością na nowotwór płuc, są papierosy. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, ponieważ ponad 80% wszystkich zachorowań na tę chorobę jest efektem długotrwałego palenia tytoniu. Te statystki dotyczą również biernych palaczy, jak i osób, które na co dzień mają styczność z toksycznymi substancjami.

Wśród czynników zachorowań znaleźć można również płeć. Mężczyźni mają bowiem trzykrotnie większe szanse na to, aby w ich płucach rozwinął się nowotwór płuc, niż u kobiety.

Diagnostyka i leczenie nowotworu płuc

Wśród badań musi się znaleźć RTG klatki piersiowej, jednakże dokładniejszym badaniem jest tomografia komputerowa klatki piersiowej. Wykonanie takich testów da pełen obraz tego, w jakim stanie jest pacjent.

Niestety, udowodnione jest, że nowotwór tego typu jest odporny na chemioterapię. Jednakże stosuje się ją przedoperacyjne w celu zmniejszenia zmian. We wczesnych stadiach choroby preferowane jest wycięcie płata płuca (rzadko całości) oraz pobliskich węzłów chłonnych. Następnie stosowana jest ponownie chemioterapia lub radioterapia.

Od jakiegoś czasu stosowane jest również leczenie celowane, które ukierunkowane molekularne na te zmiany metabolizmu komórkowego, które odpowiedzialne są za rozwój nowotworu.

Aby wspomóc leczenie nowotworu płuc, warto wspomóc leczenie hipertermią. Badania wykazały, że w połączeniu z radioterapią leczenie przynosi lepsze efekty.

IMC oferuje Integracyjny Program Leczenia Nowotworów, który uwzględnia m.in. hipertermię lokalną (onkotermię), witaminoterapię, ozonoterapię oraz szereg terapii wspomagających. Stosowanie Integracyjnego Programu Leczenia Nowotworów powoduje: wzrost efektów terapeutycznych leczenia standardowego, zminimalizowanie efektów ubocznych, polepszenie jakości życia.

Więcej informacji: imc.wroc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj