Jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności jest udar mózgu. Kumulowanie się blaszki miażdżycowej w obrębie tętnic szyjnych stwarza ryzyko czasowego przerwania dopływu krwi do mózgu oraz jego uszkodzenia. Aby temu zapobiec, konieczne są regularne badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć zmiany na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Co warto wiedzieć na ten temat?
Profilaktyka udarów
Zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu wiąże się z wieloma czynnikami, takimi jak starszy wiek, predyspozycje genetyczne, niewłaściwa dieta – bogata w tłuszcze nasycone i cukry, brak aktywności fizycznej, otyłość, czy też cukrzyca i palenie papierosów. Istnieją różne rodzaje udarów, jednak najczęściej występuje niedokrwienny, a zaraz zanim krwotoczny, zwany inaczej śródmózgowym.
Udar niedokrwienny może być spowodowany napłynięciem zatoru pochodzącego z innej części układu krążenia, wystąpieniem zakrzepu w ścianie naczynia krwionośnego lub nagłym spadkiem ciśnienia krwi, uniemożliwiającym dostarczenie jej do odpowiednich obszarów.
W minimalizowaniu ryzyka powstawania zakrzepów i wystąpienia udaru, pomaga odpowiedni styl życia oraz kontrole lekarskie. Jakie badania warto wykonać w ramach profilaktyki udarowej? Najlepsze będą badania krwi, a konkretnie profilu lipidowego oraz morfologii, a także Doppler – USG tętnic szyjnych.
Doppler – profilaktyka udarowa
Wykryciu kumulujących się w obrębie naczyń domózgowych złogów miażdżycowych, służy badanie USG – Doppler tętnic szyjnych. Jest ono zalecane wszystkim pacjentom, którzy skarżą się na bóle oraz zawroty głowy, osobom palącym papierosy, chorującym na cukrzycę, a także posiadającym w rodzinie historię chorób związanych z kumulowaniem się blaszki miażdżycowej.
Ocena stanu naczyń mózgowych odbywa się za pomocą specjalnej głowicy pokrytej żelem, przykładanej po obu stronach szyi w miejscach przebiegu tętnic. Lekarz na bieżąco analizuje obraz na ekranie aparatu. Specjalna przystawka dopplerowska umożliwia kontrolę parametrów przepływu krwi przez te naczynia. Jakiekolwiek odchylenia od normy stanowią podstawę do wdrożenia leczenia profilaktycznego, które ma zapobiec dalszemu zwężaniu tętnic oraz zapobiec ryzyku wystąpienia udaru niedokrwiennego.
Doppler tętnic szyjnych – info
Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Jest nieinwazyjne i bezbolesne. Zaleca się przyjść do lekarza w ubraniu odsłaniającym szyję, aby umożliwić dostęp głowicy aparatu USG. Nie zaleca się zakładania naszyjników, ponieważ one także mogą utrudniać przebieg.
Dla osób zdrowych nie ma przeciwwskazań do wykonania Dopplera. Procedura odbywa się bez znieczulenia, trwa około 20 minut i nie powoduje pogorszenia samopoczucia pacjenta, zatem po zakończonym badaniu można powrócić do normalnego funkcjonowania.
Wyniki najczęściej otrzymuje się od razu, wraz z opisem i interpretacją lekarza, który w zależności od rezultatów, powinien skierować pacjenta do innego lekarza, zalecić leczenie farmakologiczne lub wyznaczyć termin kolejnej wizyty.