Autoklaw czyli urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Jak wygląda sterylizacja narzędzi chirurgicznych w autoklawie? Dowiedz się więcej na ten temat!

Sterylizacja jest kluczowa, w każdym gabinecie kosmetycznym, medycznym, dentystycznym, czy w innych placówkach zdrowotnych. Profesjonalny autoklaw to wygodne urządzenie, w którym odbywa się szybka i dokładna sterylizacja, która pozwala się pozbyć wszystkich drobnoustrojów mogących zagrażać zdrowiu.

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja, inaczej wyjaławianie polega na zniszczeniu wszystkich drobnoustrojów. Mowa tutaj zarówno o ich formach wegatatywnych, jak i przetrwalnikowych.

Jak sterylizuje się w autoklawie?

W autoklawie stosuje się sterylizację nasyconą parą wodną pod ciśnieniem. Może być ona przeprowadzana w 20 minut, w temperaturze 121 stopni przy ciśnieniu 1 atm. Możliwe jest także przeprowadzenie sterylizacji parowej w temperaturze wyższej i w krótszym czasie.

Taka forma sterylizacji jest jedną z najpopularniejszych metod zabijania drobnoustrojów, a przy okazji aktualnie najbezpieczniejszą. Za sprawą kondensacji pary wodnej na sterylizowanym obiekcie zostaje uwalniana energia, która przyczynia się do nieodwracalnego uszkodzenia mikroorganizmów.

Co można sterylizować w autoklawie?

Autoklawy znajdują zastosowanie w gabinetach kosmetycznych, stomatologicznych, studiach tatuażu, w gabinetach lekarskich, a także w szpitalach i przychodniach (zobacz rodzaje Autoklawu w serwisie Danlab). W autoklawie można sterylizować narzędzia nieporowate jak na przykład: skalpel, nożyczki, narzędzia porowate, materiały bawełniane, a także tworzywa plastikowe i gumowe.

Cztery etapy sterylizacji w autoklawie

Cykl sterylizacji składa się z czterech etapów: opróżniania, wyrównania, sterylizacji i schładzania. Poniżej opiszemy każdy z nich.

1. Odpowietrzanie

Pierwszy etap to moment, w którym wnętrza autoklawu jest odpowietrzane. Powietrze zastępowane jest parą wodną pod ciśnieniem. Cały ten proces przebiega, dzięki metodzie przepływowej, bądź przez frakcjonowane odpowietrzenie. Po odpowietrzeniu zawór odpowietrzania jest zamykany.

2. Wyrównanie

Po odpowietrzaniu przychodzi etap wyrównania. W tym momencie ładunek do sterylizacji osiąga odpowiednią temperaturę, poprzez działanie nasyconej pary wodnej.

3. Sterylizacja

Po dwóch początkowych etapach – czyli opróżniania i wyrównania, następuje właściwy etap sterylizacji. Czas trwania takiej sterylizacji uzależniony jest od obciążenia drobnoustrojami, jak i temperaturą sterylizacji. Na przykład zniszczenie prionów wymaga co najmniej 30 minut w temperaturze 132-134 stopnie przy ciśnieniu 3 bar.

4. Schładzanie

Ostatni etap po sterylizacji to schładzanie, który kończy cykl sterylizacji w autoklawie.

Zalety autoklawów

Autoklaw jest wygodny w użytkowaniu i nie wymaga zaawansowanej obsługi. W wielu autoklawach dostępne są predefiniowane programy sterylizacji, co ułatwia dobranie odpowiednich ustawień już za pomocą kilku przycisków. Istnieje także możliwość ręcznego ustawienia poszczególnych parametrów pracy. Autoklawy wyposażone są także w zintegrowaną drukarkę, która ułatwia analizę raportów pracy urządzenia.

Sterylizacja w autoklawie to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się niebezpiecznych bakterii. Dzięki tej metodzie narzędzia chirurgiczne będą w pełni sterylne, jak i gotowe do kolejnych zabiegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj