Specjalistyczna diagnostyka stomatologiczna, czyli warunek skutecznego leczenia dentystycznego

Dynamiczny rozwój technologii, z dobrodziejstw jakiej korzysta współczesna medycyna, objął swym zasięgiem również stomatologię. Dostęp do nowoczesnego sprzętu, stwarza coraz większe możliwości precyzyjnej diagnostyki, która ułatwia skuteczne leczenie. Szybka diagnoza pozwala z kolei na zaoszczędzenie pacjentowi problemów, związanych z rozstrojem zdrowia oraz pieniędzy na długotrwałe i specjalistyczne leczenie.

Wykrywanie wczesnego stadium próchnicy

Początkiem wielu poważniejszych powikłań i chorób jest próchnica. Jej szybkie wykrycie na etapie infekcji w obrębie samego szkliwa zęba – pozwala na likwidację problemu za pośrednictwem prostej remineralizacji. Ten sposób leczenia próchnicy nie jest skomplikowany, jednak efektywna diagnostyka, umożliwiająca uchwycenie newralgicznego momentu rozwoju choroby – nie należy do najłatwiejszych. Do wykrycia początkowej fazy próchnicy, nie wystarczy tylko najbardziej nawet wprawne oko. Konieczne jest użycie sprzętu funkcjonującego na bazie rozpraszania lub absorpcji światła, emitującego ultradźwięki czy wykorzystującego zjawisko fluorescencji. Zaniechanie właściwej diagnostyki, może skutkować dalszym rozwojem procesu próchnicy, który obejmie zasięgiem zębinę, a następnie i miazgę zęba. Mierzenie się z konsekwencjami powikłań i późniejszym stadium choroby, wiąże się dla pacjenta z dyskomfortem, wyższymi kosztami, a także ryzykiem rozprzestrzeniania się stanu zapalnego oraz innymi schorzeniami.

Radiologia skutecznym narzędziem diagnostycznym

Dzisiejsza radiologia cyfrowa to błyskawiczny i bezpieczny sposób na skuteczną diagnostykę licznych problemów stomatologicznych. Możliwe jest wykonanie zarówno zdjęcia pojedynczego zęba, jak też całej szczęki. Prześwietlenie zębów przy pomocy innowacyjnych urządzeń RTG, jest pomocne w planowaniu leczenia uzębienia, w protetyce, implantologii oraz umożliwia dokładny monitoring różnych zmian patologicznych w obrębie twarzoczaszki. Nowoczesne aparaty wykorzystujące promienie rentgena, potrafią wykonywać zdjęcia zewnątrzustne, jak i wewnątrzustne. Te pierwsze stosowane są głównie dla zobrazowania ewentualnych uszkodzeń w obszarze twarzoczaszki, spowodowanych urazem fizycznym albo stanem chorobowym. Pomagają w zdiagnozowaniu m. in. wady zgryzu bądź precyzyjnej lokalizacji niewidocznych zębów.

W zakresie zdjęć wewnątrzustnych, jakie wykonuje się za pośrednictwem detektora promieniowania umieszczonego w jamie ustnej, można uzyskać obrazy zębowe, skrzydłowo-zgryzowe lub zgryzowe. Trójwymiarowe cyfrowe zdjęcia można analizować na ekranie monitora, m. in. poprzez wielokrotne powiększenie obrazu, co ułatwia wykrycie najmniejszej nawet nieprawidłowości.

Kiedy przydaje się cyfrowa diagnostyka w stomatologii?

Dla potrzeb precyzyjnej oceny rodzaju stanu chorobowego w obrębie zębów, jego dokładnego umiejscowienia oraz stopnia zaawansowania, profesjonalna diagnostyka cyfrowa może poprzedzać niemal każde leczenie. Zgłoszenie i opisanie przez pacjenta objawów, często nie dostarcza wyczerpujących informacji na temat źródła danego problemu. Podstawowe badanie wykonuje dentysta również bywa niewystarczające, aby postawić jednoznaczną diagnozę, bowiem nie uwidacznia zmian zachodzących wewnątrz struktury zęba. Nawet w zakresie powszechnych zmian próchnicowych, warto sięgnąć po wsparcie nowoczesnej aparatury RTG. Na zdjęciu można zobaczyć faktyczny obszar, jaki zainfekowały np. bakterie L. acidophilus oraz stwierdzić czy ich aktywność nie przyczyniła się do powstania stanu zapalnego.

Ten rodzaj diagnostyki obrazowej, ma także istotne znaczenie w trakcie procesu leczenia protetycznego, przy implantologii oraz planowaniu niektórych zabiegów estetycznych. Praktycznie żaden zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, nie może odbyć się bez kompleksowego badania przy udziale cyfrowej diagnostyki obrazowej RTG. Nie bez znaczenie jest również fakt, że zastosowanie innowacyjnych urządzeń cyfrowych, to nawet kilkukrotnie mniejsza dawka promieniowania X, co ma duże znaczenia dla zdrowia pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj