Wybielanie zębów, czyli sposób na piękny uśmiech

Zęby niewątpliwie są wizytówką każdego człowieka. Każdy z nas marzy przecież o śnieżnobiałym uśmiechu, lecz czasami z różnych przyczyn nasze szkliwo nie wygląda tak jakbyśmy chcieli. Picie kawy, czy palenie papierosów, a także uwarunkowania genetyczne w dużej mierze przyczyniają się do przebarwień i powstawania osadu na zębach. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje metoda, która może poprawić wygląd naszego uzębienia, a mianowicie jest to wybielanie zębów. Nie mniej jednak zanim zdecydujemy się na taki zabieg, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się na czym on polega, a także dlaczego warto go przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym i ile on kosztuje.

Na czym polega zabieg wybielania zębów?

Otóż, zabieg wybielania zębów polega przede wszystkim na rozpadzie nadtlenku wodoru, a także penetracji wolnych rodników zarówno do szkliwa, jak i do wnętrza przebarwionej zębiny, w skutek czego następuje utlenienie przebarwień. Utlenienie barwników obecnych w zębinie powoduje zmianę zabarwienia na jaśniejszą. Taki zabieg, jeżeli wykonywany jest prawidłowo, pod kontrolą stomatologa nie spowoduje osłabienia struktury tkanek twardych zębów, dlatego jest w stu procentach bezpieczny.

Kluczem do sukcesu jest dobranie przez lekarza odpowiedniej metody, która zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym zostanie przeprowadzony wnikliwy i szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący między innymi stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków, a także historii przebytego leczenia stomatologicznego.Dentysta przeprowadzi również badanie stanu zdrowia jamy ustnej, poszuka przyczyny powstawania przebarwień na zębach, a także zdecyduje o zakwalifikowaniu do zabiegu i dobierze najskuteczniejszą metodę wybielania.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Koszt wybielania zębów waha się w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy przede wszystkim od wybranej przez stomatologa metody. Jest to spory koszt, lecz wiele osób dla pięknego uśmiechu jest w stanie zrobić bardzo wiele, tym bardziej, że efekty takiego zabiegu utrzymują się nawet do trzech lat. W gabinetach stomatologicznych, czy medycyny estetycznej do wybielania zębów stosuje się laser, lampy, a także specjalne nakładki, które pacjent zabiera do domu.

  • Pierwsza metoda za pomocą lasera polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu z nadtlenkiem wodoru, a następnie substancja czynna jest aktywowana wiązką lasera diodowego. Zabieg wykonywany tą metodą trwa około 30 minut i daje najlepsze efekty, ponieważ zęby zostają wybielone o kilka odcieni. Koszt wybielania laserowego waha się w granicach od 600 do 2 tysięcy złotych za obydwa łuki zębowe.
  • Kolejna metoda to wybielanie zębów za pomocą lampy, która emituje światło niebieskie. Jest to metoda Brite Smile, lub lampą Beyond. Za pomocą zimnego światła lampy aktywowany jest preparat zawierający nadtlenek wodoru. Taki zabieg trwa około godziny, a koszt zbliżony jest do wybielania laserowego.
  • Następna metoda oferowana przez gabinety stomatologiczne to tak zwane nakładkowe wybielanie zębów. Jest to metoda, która zajmuje więcej czasu i wiąże się z wieloma wizytami u dentysty. Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog pobierze wycisk zębów, na podstawie którego stworzy dla nas indywidualne nakładki. Gotowe nakładki wraz z żelem, zawierającym nadtlenek wodoru zabierzemy do domu i będziemy musieli zakładać je na kilka godzin dziennie, lub na całą noc. Mimo, iż na tą metodę należy poświęcić więcej czasu to w porównaniu do dwóch pozostałych metod jest najtańsza, a jej koszt to około 400 do 800 złotych.

Dlatego, jeżeli marzysz o pięknym i szerokim uśmiechu może warto wybrać się do dentysty i zdecydować się na jedną z wyżej wymienionych metod wybielania zębów, a z pewnością nie pożałujesz swojej decyzji, a poniesione koszta zrekompensuje Ci ładny wygląd zębów.

Tekst sponsorowany: Klinika stomatologiczna Dent-SM – dentysta na warszawskim Bemowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj