Fluoryzacja w wieku dziecięcym – czy jest potrzebna?

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej to podstawa, aby uchronić się przed rozmaitymi problemami z uzębieniem. Istotne jest także regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu skontrolowania stanu zębów. Jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości, to dzięki wczesnemu podjęciu odpowiednich kroków możliwe jest uchronienie się przed długotrwałym i kosztownym leczeniem. Już z kilkulatkiem powinno się wybrać do dentysty. Popularnym zabiegiem w przypadku dzieci jest fluoryzacja zębów, co ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy.

W jakim celu przeprowadza się fluoryzację?

Jeśli pojawią się ślady próchnicy, to będzie trzeba przeprowadzić odpowiednie zabiegi w celu jej zahamowania. Nieleczona może doprowadzić w ostateczności do utraty uzębienia. Najważniejsze będzie wobec tego przeciwdziałanie jej. Jest na to skuteczny sposób w postaci fluoryzacji. Stosowanie pasty z fluorem i płynu do płukania jamy ustnej nie będzie wystarczające. Powinno się wykonać profesjonalny zabieg fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym. Fluor ma szczególne znaczenie w przypadku młodych zębów, które są szczególnie podatne na próchnicę. W tym celu na zęby są aplikowane preparaty fluorowe. Mogą mieć one postać żelu, lakieru lub pianki. Ogromne znaczenie ma oczywiście to, co się spożywa i pije. Jeśli w jamie ustnej będzie kwaśne środowisko, to niestety dojdzie do rozpuszczania szkliwa. Stanie się porowate i pojawią się ubytki. Zęby zaczną być coraz bardziej podatne na próchnicę. Fluoryzacja temu przeciwdziała, tworzy na powierzchni szkliwa warstwę ochronną i wzmacnia je. Można również liczyć na stymulowanie procesów reminalizacyjnych, co sprzyja niwelowaniu drobnych uszkodzeń w szkliwie.

Czy fluoryzacja zębów w szkole to konieczność?

Fluoryzacja w szkole dawniej była czymś oczywistym, obecnie przeprowadza się ją tylko w niektórych placówkach. Najczęściej zabieg fluoryzacji dotyczy szkół podstawowych, czyli dzieci uczęszczających do klas od 1 do 6. Ich zęby cały czas są w fazie wzrostu, trzeba też liczyć się z większą podatnością na rozwój próchnicy. Fluoryzacja ma wobec tego na celu zapobieganie problemom z uzębieniem. Bardzo często pojawia się na w szkołach, które znajdują się na terenach zaopatrywanych w wodę pitną z obniżoną zawartością fluorków. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że nie można poddawać dziecko zabiegowi fluoryzacji, jeśli jego rodzice nie wyraża na to zgody. Więcej na temat fluoryzacji w szkole można dowiedzieć się na stronie dostępnej pod linkiem https://szczoteczkidofluoryzacji.pl/czy-fluoryzacja-w-szkole-jest-obowiazkowa/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj