Jak wygląda życie po udarze? Jak uchronić się przed chorobą?

Udar mózgu to zagrożenie, którego wystąpienie wzrasta wraz z wiekiem, a najbardziej narażone są osoby po 70. roku życia. Szacuje się, że 30% pacjentów po udarze nie przeżywa roku od momentu przyjęcia do szpitala. W ciągu ostatnich lat sytuacja chorych oraz ich rokowania poprawia się w związku z coraz skuteczniejszymi metodami leczenia i profilaktyki udarowej.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to patologia, do której dochodzi w wyniku uszkodzenia naczyń (niedrożności lub pęknięcia). W jej wyniku dochodzi do ograniczenia lub zatrzymania transportu krwi wraz z tlenem do obszaru mózgu. W wyniku „awarii” dochodzi do obumarcia komórek mózgowych w danym obszarze mózgu i problemów neurologicznych związanych z czynnościami, za które uszkodzony obszar odpowiadał.

Chorzy po udarze mózgu mają problem z mówieniem, chodzeniem, jedzeniem i ogólnie z samodzielnością i codziennymi czynnościami. Dokuczają im niedowłady czy spastyczność mięśni. Potrzebują stałej opieki i wsparcia w leczeniu i rehabilitacji, która pomoże im w odzyskaniu sprawności. Często chorym trudno jest pogodzić się z nową dla nich rzeczywistością, dlatego potrzebują także pomocy psychologicznej szczególnie na początku drogi prowadzącej do wyleczenia.

Jak uchronić się przed udarem?

Przed udarem mózgu można się skutecznie chronić, a profilaktyka udarowa wcale nie jest skomplikowana i trudna. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, które warto wdrożyć już dziś i cieszyć się zdrowiem. To najlepsza inwestycja jaką możesz dziś zrobić!

  1. Zrezygnuj bezwzględnie z używek: papierosów i alkoholu
  2. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, soli, cukru, w tym wszelkich słodkich gazowanych napojów. Zadbaj, aby w Twojej diecie było duży warzyw i zdrowych tłuszczów roślinnych.
  3. Rusz się! Aktywność fizyczna co najmniej 2 razy w tygodniu przez minimum 1 godzinę pozwoli zachować Twoje naczynia w zdrowej kondycji.
  4. Regularnie się badaj – ciśnienie krwi, morfologia. Nadciśnienie to jeden z głównych zwiastunów udaru mózgu!

Więcej o udarze mózgu znajdziesz w serwisie Życie Po Udarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj