Celowane zdjęcie zębowe jeszcze do niedawna było jedną z podstawowych metod mających zastosowanie w stomatologii. Jednak nowe metody diagnostyczne, takie jak CBCT pozwalają na uzyskanie dokładniejszych i trójwymiarowych obrazów.
Zdjęcie punktowe czyli celowane lub wewnątrzustne wykonywane jest przy pomocy RTG na niewielkich rozmiarów czujniku cyfrowym i uwidacznia maksymalnie do czterech zębów. Zdjęcie celowane pokazuje zarówno korony, korzenie, jak i otaczające kości.
Wskazania do wykonania zdjęcia punktowego
Zdjęcie punktowe to najprostsza metoda diagnostyczna w stomatologii. Najczęściej stosuje się je przed, w czasie i po zakończeniu leczenia endodontycznego. Pozwala ono na ocenę kształtu korzeni zęba, tkanek okołowierzchołkowych (powiększenie szpary ozębnej jako oznaka zapalenia) i zmiany w tkankach okołowierzchołkowych (rozrzedzenia kości). Przy jego pomocy można wykazać obecność zębiniaków w komorze i kanale zęba i sprawdzić wypełnienie kanału. Wykonanie zdjęcia celowanego przed ekstrakcją pozwala na prześledzenie anatomii korzenia, a po ekstrakcji upewnienie się czy nie ma pozostałości korzenia lub ciał obcych.
CBCT – innowacyjne rozwiązanie w trójwymiarze
Wadą zdjęcia celowanego jest to, że pokazuje struktury trójwymiarowe w dwóch wymiarach. Powoduje to nakładanie się niektórych elementów i trudności w interpretacji. Rozwiązaniem tego problemu jest CBCT czyli badanie tomografii stożkowe. CBCT jest odmianą tomografii komputerowej, która przy pomocy wiązki stożkowej pozwala na obrazowanie w czasie jednego obrotu źródła promieniowania, co znacznie zmniejsza dawkę promieniowania. CBCT dokładnie umiejscawia struktury i ułatwia planowanie precyzyjnych zabiegów. Pokazuje przebieg nerwów, naczyń krwionośnych i pozwala dobrze ocenić zarówno tkanki miękkie, jak i elementy kostne. W implantologii umożliwia osadzenie implantu w sposób bezpieczny i precyzyjny.
Zdjęcie punktowe jest tanie i wielu dentystów przyzwyczajonych jest do jego interpretacji. Jednak możliwości techniczne CBCT dają mu przewagę nad tradycyjnym zdjęciem punktowym i pozwalają na obejrzenie wybranych struktur w powiększeniu i trójwymiarze.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus