Piaskowanie zębów – jakie są wskazania do piaskowania?

30-minutowy, stosunkowo niedrogi, bezbolesny zabieg piaskowania zębów znacznie poprawia estetykę uśmiechu, działa profilaktycznie w zakresie chorób przyzębia i jest jednym z podstawowych kroków w ich leczeniu. Kto powinien się zdecydować na piaskowanie, na czym polega i jak przebiega ten proces?

Piaskowanie zębów to higienizacyjny zabieg, który może być wykonany w każdym gabinecie stomatologicznym. Nie jest on refundowany przez NFZ, ale jego koszt nie jest wysoki. Za piaskowanie płaci się zazwyczaj od 100 do 200 zł, a wykonuje się je nie częściej niż raz czy dwa razy w roku, bo efekt utrzymuje się długo.

Czemu służy piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to skuteczna, mechaniczna metoda usuwania z nich osadu – tzw. płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień. To z kolei – poza negatywnymi skutkami estetycznymi – powoduje także nieprzyjemny zapach z ust, rozwój próchnicy, stany zapalne w jamie ustnej, parodontozę…

Jakie są wskazania do piaskowania?

Na tworzenie się osadu na zębach narażony jest praktycznie każdy, kto niedostatecznie dba o higienę i/lub ci, którzy to dbanie mają w jakiś sposób utrudnione (np. z powodu niemożności dotarcia do szczelin między zębami zwykłą szczoteczką). Aby nie dopuścić do powstawania płytki nazębnej, warto stosować szczoteczki soniczne albo irygatory, jeśli jednak na zębach już pojawił się osad lub przebarwienia, piaskowanie jest niezbędne. Komu szczególnie się je poleca?

  • tym, którzy na co dzień piją dużo kawy czy herbaty, ponieważ napoje te przebarwiają zęby i przyczyniają się do powstawania na nich osadu,
  • osobom z różnego rodzaju wadami zgryzu, krzywymi, stłoczonymi zębami, które trudno dokładnie oczyścić,
  • tym, którzy są w trakcie leczenia ortodontycznego i noszą stałe aparaty na zębach, co bardzo utrudnia dokładne ich czyszczenie,
  • palaczom tytoniu, zwłaszcza nałogowym, wieloletnim palaczom papierosów, których zęby z tego powodu narażone są na przebarwienia,
  • osobom leczącym choroby przyzębia, chorującym na paradontozę, próchnicę i inne choroby zębów oraz jamy ustnej wywoływane bakteriami,
  • tym, którzy planują zabieg wybielania zębów (gabinetowy albo domowy) oraz osobom poddającym się skalingowi (ultradźwiękowemu usuwaniu kamienia nazębnego).

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Zabieg wykonuje dentysta lub higienistka, używając do tego piaskarki. Z urządzenia tego pod dużym ciśnieniem wydobywa się strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego, który – skierowany na zęby – skutecznie usuwa z nich osad i niektóre przebarwienia, nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc. Po piaskowaniu zęby poleruje się specjalną pastą. W efekcie są jaśniejsze i gładsze. Czasami aplikuje się dodatkowo także preparat fluorowy chroniący szkliwo i zabezpieczający zęby przed nadwrażliwością po zabiegu. Rezultaty piaskowania utrzymują się parę miesięcy, ale w ciągu kilku dni od jego wykonania, należy stosować tzw. białą dietę. Chodzi o to, aby tuż po piaskowaniu unikać napojów i jedzenia, które mogą powodować przebarwienia szkliwa. A są to m.in.: wspomniana już kawa i herbata, czerwone wino, jagody, buraki, wszelkie „kolorowe” zupy i sosy, barwione słodycze etc.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Piaskowania zębów nie można wykonać, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na którykolwiek ze składników mieszanki stosowanej w piaskarce. Zabiegu nie robi się także – z oczywistych względów – w przypadku ran w jamie ustnej (na przykład po ekstrakcji zęba czy przy różnego rodzaju owrzodzeniach), a także w trakcie chorób układu oddechowego (zarówno tych przejściowych, np. zapalenie gardła, jak i tych przewlekłych, np. astma, pylica).

Poznaj linię produktów Sunstar Gum (https://www.sunstargum.com/pl/), które pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj