Sebum, inaczej łój skórny, jest naturalnym środkiem natłuszczającym naszą skórę, wydzielanym przez gruczoły łojowe. Sebum spełnia funkcję ochronną przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, w tym bakteriami i grzybami, a ponadto zapewnia skórze miękkość i chroni przed przesuszeniem. Jednak kiedy łój jest wydzielany w nadmiernych ilościach, wówczas, niestety, negatywnie wpływa na wygląd cery. Czy istnieją dobre sposoby na zrównoważenie jego produkcji?
Z czego składa się sebum i od czego zależy jego wydzielanie?
Sebum jest mieszaniną składającą się z kwasów tłuszczowych (stanowią około 57%), estrów woskowych (26%), skwalenu i cholesterolu. Gruczoły łojowe, które wydzielają sebum, zlokalizowane są na całym ciele, z wyjątkiem wewnętrznych części dłoni oraz podeszw stóp. Ich największa koncentracja znajduje się na skórze głowy oraz twarzy. Produkcja sebum trwa nieustannie, jednak nie u wszystkich osób z taką samą intensywnością. Dzięki wydzielaniu sebum skóra jest lepiej chroniona nie tylko przed szkodliwymi czynnikami, ale też nadmierną utratą cennej wilgoci.(1)
Od czego zależy ilość wydzielanego sebum? Przede wszystkim od wrodzonej tendencji oraz czynników hormonalnych. Najbardziej intensywna produkcja w ciągu życia przypada na okres pokwitania (dotyczy to zwłaszcza chłopców), z wiekiem jednak stopniowo spada.(1)
Jakie są objawy nadmiernej produkcji sebum?
Niewiele osób może cieszyć się idealną cerą. Jednym ze stosunkowo często występujących problemów, zwłaszcza u osób młodych, jest jej nadmierne przetłuszczanie się, które niestety negatywnie odbija się na wyglądzie. Cera dosyć szybko po umyciu robi się tłusta i świecąca, a rozszerzone łatwo się zatykają, co skutkuje pojawieniem się niedoskonałości, wyprysków i zaskórników. Huśtawki hormonalne oraz stres sprawiają natomiast, że gruczoły łojowe mogą pracować jeszcze intensywniej.(2)
Dobór preparatów do oczyszczania i odżywiania skórytłustej lub mieszanej nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem postawić na takie produkty, które jednocześnie pomagają przywrócić skórze równowagę i ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum, ale jednocześnie nie będą jej wysuszać, gdyż właściwe nawilżanie jest bardzo ważne dla jej dobrej kondycji i wyglądu. Na szczęście dziś wybór preparatów jest na tyle szeroki, że bez problemu znajdziesz coś na miarę potrzeb swojej cery.
Jak oczyszczać cerę ze skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum?
W przypadku skóry tłustej i trądzikowej wbrew pozorom lepiej nie sięgać po zbyt silne, wysuszające produkty, gdyż efekt może być odwrotny do zamierzonego. Dobrze jest natomiast wybrać skuteczny, ale bardzo delikatny preparat, stworzony specjalnie z myślą o potrzebach cery łojotokowej. W tej roli doskonale sprawdzi się Antybakteryjny płyn micelarny Sebo-Micellar marki Pharmaceris, którym z łatwością usuniesz zanieczyszczenia i makijaż. Jego stosowanie zmniejsza tendencję do powstawania niedoskonałości, odblokowuje pory i ogranicza błyszczenie skóry. Formuła Immuno-Prebiotic reguluje natomiast florę bakteryjną, zmniejszając podrażnienia i zaczerwienienia. Co istotne, preparat nie wysusza skóry ani nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, które towarzyszy używaniu zbyt mocno działających produktów. Ile razy w ciągu dnia należy po niego sięgać? Wystarczy zrobić to rano i wieczorem, przed aplikacją kremu. Pamiętaj, że nawet przy nadmiernym wydzielaniu sebum skóra może wyglądać zdrowo, świeżo i czysto.
Piśmiennictwo:
- Pedroja C. What Is Sebum and Why Does It Build Up on Skin and Hair? https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/sebum Data dostępu: 27.12.2019.
- Johnson J. Top six home treatments for oily skin. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321090.php Data dostępu: 27.12.2019.