Preparaty na blizny po operacji – czy warto je stosować?

Zaniedbana blizna może nie tylko nieestetycznie wyglądać. Sztywna, nieelastyczna blizna może sprawiać ból przy dotykaniu i naciąganiu. Może również ściągać skórę po swoich bokach, co bywa bardzo nieprzyjemne. U kobiet w przypadku operacji brzusznych dbanie o bliznę jest szczególnie ważne, jeśli planują ciążę. Naciągająca się skóra na rosnącym brzuchu będzie ciągnąć za sobą bliznę. Jeśli na będzie sztywna i nieelastyczna, może to być bardzo nieprzyjemne. Może temu towarzyszyć uczucie ciągnięcia, bolesne kłucie i swędzenie w obrębie blizny.

Jak dbać o blizny pooperacyjne

Już zdjęciu szwów należy zacząć dbanie o bliznę pooperacyjną. Poza nawilżaniem i masażem istotne jest stosowanie żelu na blizny. Żel lub maść na blizny znacznie poprawia wygląd blizn, ale nie tylko. W początkowym okresie gojenia maść lub żel będzie znacznie podwyższać komfort poprzez likwidowanie uczucia swędzenia i ciągnięcia.

Żel silikonowy na blizny

Na wszystkie blizny, a szczególności na te, które znajdują się na ruchomych częściach ciała warto stosować silikonowy żel na blizny. Działanie preparatu oparte jest na właściwościach silikonu. Dzięki biozgodności i wyjątkowej trwałości, silikon medyczny świetnie sprawdza się w leczeniu blizn. Silikon może mieć postać żelu, ale też stałą – postać plastrów. Silikon medyczny na powierzchni uszkodzonej skóry szybko wysycha, tworząc elastyczną, niewidoczną powłokę utrzymującą odpowiedni stopień nawilżenia chroniącą bliznę przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu żel silikonowy redukuje dyskomfort związany z blizną: ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia. Regularne stosowanie żelu poprawia wygląd blizn świeżych, ale także starych, nawet kilkuletnich.

Preparaty silikonowe na blizny można stosować na każdy rodzaj blizn: pooperacyjne, oparzeniowe. Wykazują także dobre wyniki w leczeniu blizn potrądzikowych.

Jak stosować maść na blizny

Preparaty z silikonem medycznym na blizny stosuje się przez 3-6 miesięcy. Należy je stosować dwa razy dziennie, codziennie. Najlepsze efekty pielęgnacji blizny uzyskuję się poprzez aplikację żelu w formie 2-3 minutowego masażu połączoną z lekkim uciskaniem jej opuszkami palców. Stosowanie plastrów na blizny jest o wiele prostsze, należy nosić plaster przez cały czas na bliźnie i tylko raz dziennie go odkleić, przemyć o osuszyć bliznę. Jeden plaster wystarcza na 3-5 dni, ale najlepsze efekty uzyskuje się przy zmianie co 24 godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj