Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Daje takie objawy jak przewlekły kaszel, duszność, odkrztuszanie plwociny czy męczliwość, które mogą z czasem się nasilać, prowadząc do niesamodzielności i inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci. WHO prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią przyczyną umieralności na świecie.
Istnieje szereg badań wykorzystywanych w diagnostyce POChP, które pozwalają wykryć chorobę i rozpocząć leczenie mające na celu złagodzenie objawów. W tym artykule skupimy się na jednym z najważniejszych badań, czyli na spirometrii. Zapraszamy do lektury.
Czym jest spirometria?
Spirometria to potoczna nazwa badania spirometrycznego, którego przeprowadzenie jest jednym z pierwszych etapów diagnostyki POChP. Badanie może zarówno wstępnie potwierdzić, jak i wykluczyć Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Badanie spirometryczne ma na celu m.in. określenie wskaźnika FEV1, który wyraża objętość powietrza wydmuchanego w pierwszej sekundzie nasilonego wydechu, a także m.in. wskaźnika natężonej pojemności życiowej płuc, czyli FVC.
To warto wiedzieć:
Spirometria to badanie nieinwazyjne , natomiast może być męczące, szczególnie dla osoby mającej już nasilone objawy POChP.
Badanie polega na wdmuchiwaniu całego zapasu powietrza do aparatu spirometrycznego za pośrednictwem ustnika. Osoba poddawana badaniu jest do tego motywowana przez personel medyczny, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem spirometrii.
Wyniki badania analizuje lekarz pulmonolog, który może się doszukać m.in. obecności utrwalonego zwężenia oskrzeli, czyli jednego z najważniejszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Trzeba natomiast wyraźnie podkreślić, że spirometria nie jest jedynym badaniem, jakie przeprowadza się w ramach diagnostyki POChP. Ostateczne potwierdzenie lub wykluczenie choroby wymaga bardziej szczegółowej analizy stanu zdrowia pacjenta.
Inne badania diagnostyczne
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dziś klasyfikowana jako choroba ogólnoustrojowa, rzutująca na funkcjonowanie całego organizmu i mająca negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale też m.in. sercowo-naczyniowy.
Stąd osoba z podejrzeniem POChP może zostać poddana także innym specjalistycznym badaniom, takim jak:
- RTG klatki piersiowej,
- echo serca,
- EKG,
- badanie czynnościowe układu oddechowego (pletyzmografia),
- gazometria z pulsoksymetrią,
- ergospirometria (tzw. próba wysiłkowa).
Badań jest dużo, natomiast są one konieczne, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny objawów zgłaszanych przez pacjenta, włącznie z chorobą serca czy nowotworem.
Kto i kiedy powinien pomyśleć o poddaniu się diagnostyce POChP?
Można wyróżnić kilka podstawowych grup ryzyka POChP. Są to:
- Osoby używające wyroby tytoniowe, w tym narażone na bierne palenie oraz te, którym po latach udało się zerwać z nałogiem;
- Osoby mieszkające w regionie charakteryzującym się bardzo niską jakością powietrza;
- Osoby pracujące w warunkach zapylenia oraz narażone na wdychanie oparów chemicznych: górnicy, hutnicy, mechanicy, operatorzy maszyn, budowlańcy, rolnicy, sprzątaczki, fryzjerzy czy kosmetyczki.
Każda osoba, która ma powyżej 40 lat i obserwuje u siebie takie objawy jak przewlekły kaszel, duszność, męczliwość, odkrztuszanie plwociny, wolna regeneracja po wysiłku, trudności z przejściem kilkudziesięciu metrów bez zadyszki etc., powinna jak najszybciej poszukać pomocy lekarskiej.
Od czego zacząć?
Jeśli masz podejrzenie, że może się u Ciebie rozwijać Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Na początek udaj się do gabinetu lekarza rodzinnego, który po zebraniu wywiadu, poznaniu objawów i przeprowadzeniu podstawowego badania osłuchowego, podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę POChP do poradni pulmonologicznej.
Pamiętaj, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć, natomiast poddająca się zarówno leczeniu, jak i profilaktyce. Wcześnie rozpoczęta terapia daje szansę na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia, złagodzenie objawów i uniknięcie inwalidztwa.
Więcej o tym, co to jest POChP, jakie są czynniki ryzyka i metody leczenia choroby, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl.