Uzależnienie to bardzo silna więź człowieka z używką lub rzeczą która pochłania całą jego uwagę, pieniądze, czas i często też zdrowie. Wyrwanie się ze szponów nałogu nie jest najprostsze, ale im szybciej zdecydujemy się na stawienie mu czoła, tym większą mamy szansę na powodzenie. Od czego można się uzależnić? Jak poznać po sobie, że coś jest z nami nie tak i że jakaś substancja lub czynność zaczyna władać nami i naszym rozkładem dnia oraz zawartością portfela? Gdzie szukać pomocy i co zrobić, aby wychodzenie z nałogu było łatwiejsze i zakończyło się sukcesem?
- Od czego można się uzależnić?
- Jak poznać że jest się uzależnionym?
- Gdzie szukać pomocy?
Od czego można się uzależnić?
Odpowiedzią na to pytanie powinno być w zasadzie: od wszystkiego. Niektórzy z nas mają specyficzny typ osobowości, która łatwo poddaje się i wpada w nałogi różnego typu. Nie zawsze muszą być to rzeczy złe i często takie osoby w procesie wychodzenia z uzależnienia na przykład od alkoholu zamieniają złą używkę na jej lepszy, zdrowszy odpowiednik. Do najpopularniejszych substancji i rzeczy, przez które tracimy kontrolę nad sobą i swoim życiem zaliczamy alkohol, papierosy, narkotyki i inne substancje odurzające, leki, ale również hazard, internet, social media czy gry komputerowe.
Jak poznać że jest się uzależnionym?
Jednym z pierwszych objawów świadczącym o tym że możemy mieć problem jest zaprzeczenie. Jeżeli nasi bliscy dają nam do zrozumienia, że zmieniliśmy się na gorsze albo że jakaś czynność zabiera nam zdecydowanie więcej czasu niż powinna, zamiast zaprzeczać warto zastanowić się, czy aby te sugestie nie są słuszne. Jeżeli sami nie umiemy ocenić czy wpadliśmy w nałóg możemy również skorzystać z porady terapeuty specjalizującego się w leczeniu uzależnień – on będzie w stanie powiedzieć nam, w jakim stanie się znajdujemy i co możemy z nim zrobić. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://medjol.pl/.
Gdzie szukać pomocy?
W sytuacji gdy faktycznie odkryjemy że jesteśmy nałogowcami, im szybciej zaczniemy działać w tym kierunku tym lepiej dla nas. Kolejne etapy uzależnienia utrudniają znacznie wyjście na prostą, przez co sama terapia jest bardziej nieprzyjemna, dłuższa i wymaga od pacjenta więcej wysiłku. Dobrym pomysłem jest korzystanie z wszelkiego rodzaju pomocy, jaką jesteśmy w stanie zdobyć. Przykładem może być ośrodek leczenia uzależnień, który podejdzie do nas kompleksowo i zapewni zarówno odtrucie organizmu, jak i wsparcie psychiczne w czasie wychodzenia z kryzysu.