Terapia komórkami macierzystym

Zdarza się tak, że komórki macierzyste mogą pochodzić od innych dawców. Dlaczego o tym leczeniu coraz więcej się mówi? Ile pacjentów wyleczono w ten sposób do tej pory w Polsce?

Od kilku lat, coraz większym zainteresowaniem cieszy się terapia komórkami macierzystymi. Takie leczenie polega na pobraniu komórek macierzystych z organizmu pacjenta i podaniu ich ponowne w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba (choroba, uraz itp.).

Statystyki

Obecne statystyki wskazują, iż Polski Bank Komórek Macierzystych pobrał już krew pępowinową od prawie 130 000 dawców, czyli ta liczba wskazuje na to, iż ponad 80% wszystkich Rodziców, zabezpieczyli krew pępowinową Dziecka. Materiał biologiczny przechowywany jest w Banku Komórek Macierzystych w specjalnych zamrażarkach. W każdej chwili pacjent może skorzystać w każdej chwili z krwi. Aktualnie mówi się o tym, iż ponad 1700 pacjentów było już leczonych komórkami macierzystymi.

Terapie

Pozyskać komórki macierzyste można z 3 źródeł. Są to: krew pępowinowa, krew łożyskowa oraz ze sznura pępowiny. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystywane są w leczeniu

chorób onkologicznych, hematologicznych, także w terapii autyzmu i dziecięcego porażenia mózgowego. Krew taką wykorzystuje się w terapii 80 ciężkich chorób. Z kolei, komórki macierzyste ze sznura pępowiny wykorzystywane są w terapiach przy leczeniu urazów kolan, urazów stawów, zerwanych więzadłach, urazów kręgosłupa. Ich zastosowanie można znaleźć również w neurologii: w stwardnieniu zanikowym bocznym czy stwardnieniu rozsianym. Komórki macierzyste można wykorzystać także w okulistyce, np. w przypadku odklejenia siatkówki czy uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Leczenie na każdym etapie

Możliwości jakie dają komórki macierzyste są ogromne. Cały czas powiększają się możliwości ich zastosowania. Nie tylko sięgnąć po nie może pacjent (dawca) ale również mogą być użyte w leczeniu całej rodziny (nie jest wymagana zgodność tkankowa) oraz innych osób np. w przypadku przeszczepów. Specjaliści z https://handproject.pl/leczenie-komorkami-macierzystymi/ leczą poprzez użycie komórek macierzystych urazy i schorzenia ręki.

Naukowcy i lekarze cały czas pracują nad komórkami i ich skutecznością. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i z roku na rok większa liczba rodziców decyduje się na zabezpieczenie komórek macierzystych przy porodzie dla swojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj