Terapia alkoholowa – jaka jest skuteczna?

Terapia alkoholowa to ratunek dla uzależnionych od alkoholu oraz ich najbliższych. Alkoholik często nie zdaje sobie sprawy z uzależnienia albo nie chce się do niego przyznać przed samym sobą. A świadomość, że jest się osobą uzależnioną to pierwszy krok do trzeźwienia i rozpoczęcia terapii alkoholowej.

  1. Terapia alkoholowa – na czym polega?
  2. Jaka jest skuteczność terapii alkoholowej?
  3. Jak wybrać najlepszy ośrodek odwykowy?

Obecnie można leczyć alkoholizm, korzystając z placówek państwowych (odbywa się to na NFZ) albo prywatnych. Terapia może być ambulatoryjna albo stacjonarna. Wybór spośród dwóch ostatnich opcji zależy od preferencji uzależnionego oraz od możliwości dysponowania czasem. Jednak skuteczność terapii w każdym wariancie zależy od chęci i zaangażowania samego uzależnionego. Nie bez znaczenia jest też oczywiście specjalistyczna opieka. Odpowiednio wykształceni i mogący pochwalić się długą praktyką lekarze i terapeuci sprawią, że ciężka droga, jaką trzeba przebyć do życia w trzeźwości, będzie mniej wyboista.

Terapia alkoholowa – na czym polega?

Poza przypadkiem, gdy terapia alkoholowa jest przymusowa, czyli narzucona odgórnie przez sąd (a taka możliwość jest przewidziana w polskim prawie), to zazwyczaj pierwszym krokiem do jej rozpoczęcia jest przyznanie samemu przed sobą, że alkohol stał się problemem. Chęć pozbycia się tego kłopotu, który skutecznie potrafi utrudnić życie i osobie nim dotkniętej, i najbliższemu otoczeniu to impuls by udać się na terapię. Terapia alkoholowa zazwyczaj zaczyna się od detoksu, czyli od oczyszczenia organizmu z toksyn powstałych przez nadmierne spożywanie alkoholu. Na tym etapie uzależniony dostaje często leki uspokajające, a także kroplówki (zawierające mikroelementy i witaminy), które mają organizm odżywić, odpowiednio nawodnić oraz przywrócić mu równowagę biologiczno-chemiczną. Po detoksie następuje często terapia indywidualna z psychologiem oraz sesje grupowe. Cel takich spotkań to uświadamianie choremu mechanizmu uzależnienia i edukowanie go w temacie alkoholizmu, jego skutków oraz tego, jak uniknąć nawrotu nałogu.

Jaka jest skuteczność terapii alkoholowej?

Oczekiwanym rezultatem terapii alkoholowej jest to, że alkoholik zaprzestanie picia. I że ten stan będzie ciągły i nie nastąpi nawrót uzależnienia. Jak już wcześniej wspomniano, warunkiem takiego efektu jest determinacja uzależnionego oraz fachowa opieka na każdym poziomie – zarówno psychicznym, jak i fizycznym (zwłaszcza w początkowym etapie detoksu). Elementem bardzo pomocny w pozostaniu w trzeźwości jest skorzystanie z ośrodków prowadzących terapie stacjonarne. Wtedy uzależniona osoba jest odizolowana od wszelkich pokus. Drugi warunek, który podtrzymuje efekty leczenia, czyli rezygnację z alkoholu, to możliwość skorzystania już po terapii z regularnych spotkać grupowych (na przykład w weekendy) – dzięki nim osoba po terapii otrzymuje wsparcie fachowców, innych osób uzależnionych, a także może się po prostu „wygadać” i liczyć na zrozumienie.

Jak wybrać najlepszy ośrodek odwykowy?

Wybierając najlepszy ośrodek odwykowy, przede wszystkim trzeba postawić na doświadczonych specjalistów mogących się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień. Dla ludzi, którzy decydują się na terapię stacjonarną, ważne jest też to, aby ośrodek zapewniał dyskrecję i żeby metody leczenia były dostosowane do indywidualnych potrzeb. Na komfort przeprowadzenie terapii wpływa też na pewno otoczenie ośrodka odwykowego. Niektóre z nich są położone w malowniczych, zielonych miejscach https://medjol.pl/terapia/alkoholowa, co wpływa kojąco na leczonego i zapewnia mu niezwykle ważny spokój.

Terapia jest naprawdę dobrą inwestycją, która na pewno przyniesie wymierne efekty w życiu prywatnym i zawodowym uzależnionego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj