Sezon alergiczny w pełni. Jak złagodzić objawy alergii?

Słowo alergia to połączenie greckich wyrazów allos (inny) i ergos (reakcja), co dokładnie obrazuje czym jest ta przypadłość – reakcją na elementy obce dla organizmu. Reakcja alergiczna ma na celu pozbycie się „obcych”, a dzieje się to niestety w sposób bardzo niekomfortowy dla alergika.

Jak organizm reaguje na alergię?

Kontakt z alergenem powoduje nadmierne pobudzenie układu odpornościowego, który chce bronić się przed potencjalnym niebezpieczeństwem i uwalnia m.in. histaminę, substancję chemiczną odpowiedzialną za występowanie objawów alergii.

Objawy te mogą przybrać wiele różnych form – od wodnistego kataru i kichana, po zapalenie spojówek, wysypkę, czy nawet skurcze oskrzeli i trudności z oddychaniem.

Najpowszechniejszymi alergenami są:

  • pyłki roślin,
  • roztocza kurzu,
  • białka obecne w ślinie, naskórku i moczu zwierząt domowych.

W przypadku alergenów odzwierzęcych i tych w postaci kurzu możesz próbować ograniczyć z nimi kontakt, jednak z pyłkami sprawa się komplikuje – trudno uniknąć tej styczności, bez względu na miejsce zamieszkania.

Zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi są narażeni na kontakt z pyłkami. Wystarczy chociażby spojrzeć na Park Miejski w Szczecinku – rosną tutaj brzozy i lipy, a więc drzewa, których pyłki są silnymi alergenami. Warto wiedzieć co teraz pyli, by skutecznie radzić sobie z objawami alergii.

Mapa pylenia

Polskę można podzielić na cztery regiony, zgodnie z tzw. mapą pylenia, co determinowane jest przez różnice temperaturowe w różnych częściach naszego kraju:

  • I. region najcieplejszy, wzdłuż granicy z Niemcami (z pominięciem terenów wysokogórskich);
  • II. znaczna część Wielkopolski, okolice Szczecina oraz województwa: podkarpackie, małopolskie, śląskie, łódzkie, częściowo województwo kujawsko-pomorskie(z pominięciem terenów wysokogórskich);
  • III. Pomorze i wschodnia część Polski;
  • IV. region najchłodniejszy – Suwalszczyzna i fragment Pomorza w okolicach Bytowa.

Każda roślina ma nieco inne preferencje, dlatego w każdym z tych regionów, przede wszystkim ze względu na średnią temperaturę dobową i moment nadejścia wiosennego ocieplenia, poszczególne rośliny zaczynają i kończą kwitnąć w różnych odstępach czasowych.

Co pyli w maju i czerwcu?

Obecny i nadchodzący miesiąc to najtrudniejszy czas dla alergików. W maju intensywnie pyli dąb, sosna, czarny bez i chętnie sadzony w miejskich parkach platan. Pierwsza połowa tego miesiąca to również czas aktywności brzozy, buka i grabu. W maju okres hibernacji kończą też trawy, zboża (zwłaszcza silnie alergizujące żyto), chwasty (np. mniszek lekarski), kwiaty i zioła. Czerwiec będzie miesiącem wzmożonego pylenia wielu gatunków traw i zbóż – prócz żyta, w tym miesiącu pylić zaczynają owies, pszenica i jęczmień. Prócz drzew pylących od maja, w czerwcu aktywność rozpocznie również akacja.

Jak chronić się przed pyłkami?

Śledząc kalendarz pylenia, możesz zaplanować własny sposób działania. Staraj się stosować do podstawowych zasad:

  • Bądź na bieżąco z prognozami pylenia, korzystaj z aplikacji dla alergików.
  • Ogranicz wychodzenie na zewnątrz do niezbędnego minimum, zmieniaj ubrania oraz dokładne myj ciało i włosy po każdym spacerze.
  • Unikaj wietrzenia pomieszczeń w bezdeszczowe dni.
  • Unikaj miejsc o wysokim stężeniu pyłków, takich jak łąka czy świeżo skoszony trawnik.
  • Nie susz prania na zewnątrz.

W walce z alergenami, które dostały się do mieszkania, prócz częstego odkurzania, skuteczne są również oczyszczacze powietrza dla alergików. Oczyszczacz zasysa powietrze i pochłania znajdujące się w nim zanieczyszczenia, w tym alergeny, wirusy czy cząsteczki smogu.

Oczyszczacz przeznaczony dla alergika powinien posiadać odpowiednie parametry. Kluczowym jest, by urządzenie było wyposażone w filtr HEPA, który cechuje się wysoką skutecznością w usuwaniu pyłów roślinnych (nawet do 100%). Równie istotna jest wydajność oczyszczacza (wskaźnik CADR), określająca ilość powietrza, jaką urządzenie będzie w stanie przefiltrować.

Wiele modeli dostępnych na rynku, np. Sharp KC-D40EUW, jest wyposażonych w tryb automatyczny, co oznacza, że oczyszczacz przyspiesza w momencie wykrycia w powietrzu niepożądanych cząsteczek.

Kiedy doraźne metody nie wystarczają…

Wszystkie wskazane powyżej metody mają na celu złagodzenie objawów alergii, dzięki czemu osoba dotknięta nią może normalnie funkcjonować lub chociaż lepiej znosić męczące objawy.

Jeśli jednak sposoby te zawodzą, nie warto bagatelizować swojego stanu zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepszym możliwym rozwiązaniem jest zawsze konsultacja ze specjalistą alergologiem, który pomoże precyzyjnie wskazać zarówno źródło alergii, jak i sposób na walkę z nią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj