Przy jakich wadach wzroku stosuje się okularowe soczewki jednoogniskowe?

Soczewki jednoogniskowe to najczęściej stosowane okularowe soczewki korekcyjne. Szkła jednoogniskowe z powodzeniem służą do korekcji różnych wad wzroku. Znajdują się w okularach zarówno dla młodszych, jak i starszych osób.

Przy jakich dysfunkcjach wzroku najczęściej stosuje się szkła jednoogniskowe do okularów korekcyjnych? Jak dobiera się jednoogniskowe soczewki? Z jakich materiałów są wykonane?

Okulary jednoogniskowe – co to znaczy?

Okulary z soczewkami jednoogniskowymi przeznaczone są do korekcji jednej konkretnej wady wzroku, a więc krótkowzroczności albo dalekowzroczności. W odróżnieniu od tego, co oferują soczewki dwuogniskowe czy szkła progresywne, soczewki jednoogniskowe pozwalają uzyskać optymalną ostrość widzenia tylko w jednej odległości – w bliży lub w dali. Wynika to z budowy soczewki jednoogniskowej, która na całej swojej powierzchni ma tę samą moc. W przypadku krótkowzroczności okulary wyposaża się w korekcyjne soczewki ujemne, a do korekcji nadwzroczności służą soczewki dodatnie o mocy odpowiedniej do wielkości wady. Ponadto okularowe soczewki jednoogniskowe stosuje się również do korekcji astygmatyzmu. Szkła jednoogniskowe występują przy tym w różnych wariantach. Wybierając jednoogniskowe szkła okularowe, możemy na przykład zdecydować się na tradycyjne soczewki sferyczne lub cieńsze i bardziej estetyczne soczewki asferyczne. Do dyspozycji mamy także wiele materiałów, tzw. indeks soczewki. Oczywiście okulary jednoogniskowe można również, podobnie jak i progresywne, udoskonalić poprzez wzbogacenie soczewek dodatkowymi warstwami uszlachetniającymi, tak by dokładnie odpowiadały indywidualnym potrzebom konkretnego użytkownika.

Jak dobrać jednoogniskowe soczewki okularowe?

Soczewki do okularów dobierane są zawsze do wyników badania wzroku i zdiagnozowanych zaburzeń. Jednoogniskowe szkła pomogą krótkowidzom uzyskać oczekiwaną ostrość obrazu widzianego z odległości, a dalekowidzom pozwolą zrelaksować oczy podczas patrzenia w dal a przy tym ułatwią czytanie, pisanie czy korzystanie z telefonu, ale tylko pod warunkiem, że wybrane soczewki uwzględnią wszystkie cechy i styl życia właściciela okularów, a nie jedynie rodzaj i wielkość posiadanej przez niego wady. Okulary jednoogniskowe sprawdzą się doskonale jako np. pierwsze okulary, okulary dla dziecka, czy okulary do konkretnej aktywności, np. do czytania czy jazdy samochodem, o ile będą gwarantowały nie tylko ostre, ale i komfortowe widzenie, które przekłada się na samopoczucie, efektywność noszącego okulary i zdrowie jego oczu. Ważny jest m.in. materiał, z którego soczewka okularowa została wykonana, technologia użyta przy jej produkcji, jej grubość, odporność na zniszczenie, wreszcie zastosowanie dodatkowych powłok. Jednoogniskowe soczewki najnowszej generacji, z których słynie Seiko Optical – producent wysokiej jakości soczewek okularowych w wielu wariantach – tworzone są z myślą o potrzebach typowych dla żyjących we współczesnym świecie. Uwzględniają one na przykład ochronę naszych oczu przed światłem niebieskim, UV czy konieczność przeciwdziałania coraz powszechniejszej przypadłości, jaką jest cyfrowe zmęczenie wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj