Znasz to? Budzisz się, wstajesz, chcesz umyć zęby, lecz nie możesz otworzyć ust z bólu? Zajady, znowu. Na szczęście mamy na nie kilka sprawdzonych metod, leczących zarówno objawy, jak i przyczyny ich występowania.
Czym są zajady?
Zajady to stan, w którym kąciki ust samoczynnie pękają, powodując dolegliwości w postaci bólu, pieczenia oraz mrowienia. Pojawienie się bolesnych pęknięć na skórze poprzedza zaczerwienie, czasem również nadżerki.
Jakie są przyczyny powstawania zajadów?
Przyczyn powstawania zajadów jest wiele. U ich podłoża mogą znajdować się czynniki takie jak:
- niedobory witamin – niedobory wynikające z diety ubogiej w substancje odżywcze; witaminy na zajady to przede wszystkim te z grupy B, ale także witamina C oraz pierwiastek taki jak żelazo; suplementy te kupisz w aptece internetowej https://www.doz.pl/apteka/k4319-Witamina_B;
- alergie – częstą jest nadwrażliwość na nikiel;
- bakterie;
- grzyby – lubią się pojawiać w miejscach ciepłych i wilgotnych, dlatego kąciki ust są dla nich idealne;
- niewłaściwa higiena jamy ustnej – sprzyja kolonizacji bakterii w jej obrębie;
- antybiotykoterapia – przebyta terapia antybiotykowa może skutkować pojawieniem się drożdżaków;
- cukrzyca – jest czynnikiem ryzyka pojawienia się zajadów.
Sprawdzone sposoby leczenia zajadów. Poznaj je wszystkie!
W przypadku zajadów stosuje się dwa typy leczenia:
- objawowe – przy użyciu maści i kremów dostępnych w aptekach, m.in. popularnej maści cynkowej czy tej z witaminą A i E; preparaty te mają na celu zredukować widoczny na skórze problem;
- przyczynowe – wśród stosowanych środków są witaminy z grupy B, witamina C oraz żelazo; mają na celu wyeliminować podłoże problemu, jakim jest niedobór ważnych witamin w organizmie.
Sposób numer 1: preparaty pochodzenia naturalnego
Zastanawiasz się, co na zajady będzie naprawdę skuteczne? Ulgę w tej dolegliwości mogą przynieść doskonale znane produkty roślinne. Wśród nich jest miód, który – jak wiadomo – ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wystarczy kilka kropel miodu wetrzeć w ranki wokół kącików ust, aby poczuć się lepiej. Równie pomocna okazuje się oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron, naturalne źródła witamin A, D, E i K. Działanie kojące i silnie nawilżające ma również ekstrakt z aloesu – do kupienia w drogeriach kosmetycznych lub aptekach.
Sposób numer 2: czosnek
Skoro już wiadomo, że przyczyną pojawienia się zajadów mogą być zarówno grzyby (drożdżaki), jak i bakterie (z rodziny paciorkowców czy gronkowców), warto sięgnąć po naturalne produkty, które wykazują silne działanie antybakteryjne. Mowa o doskonale znanym preparacie przeciw przeziębieniom, czyli o czosnku. Warto wzbogacić o niego codzienną dietę.
Sposób numer 3: masło
Jeśli zastanawiasz się, jak wyleczyć zajady domowymi sposobami, może Ci się przydać zwykłe masło spożywcze, które każdy z nas ma w swojej lodówce. Może ono przynieść sporą ulgę. Nie tylko natłuszcza wysuszony i popękany naskórek, ale również – za sprawą witaminy A, D i E – przyspiesza gojenie ran.
Sposób numer 4: sok z żyworódki pierzastej
Żyworódka pierzasta wykazuje korzystne działanie antybakteryjne. Koi i nawilża podrażnioną, suchą i popękaną skórę wokół ust. Zalecane jest robienie okładu z soku tej rośliny. Po regularnym powtarzaniu czynności nieprzyjemne dolegliwości powinny zostać zredukowane.
Sposób numer 5: wzbogacenie jadłospisu
Wzbogacenie codziennej diety o naturalne źródła witaminy B, C oraz żelaza to najlepszy sposób na walkę z przyczyną powstawania zajadów. Aby uzupełnić niedobory żelaza w diecie, warto sięgać po rośliny strączkowe, takie jak groch czy fasola, a także nie stronić od szpinaku, który można przygotowywać na dziesiątki sposobów. Bogate w żelazo jest również mięso, dlatego wegetarianie powinni pamiętać o suplementacji tego pierwiastka. Witaminy C z kolei dostarczą w diecie cytrusy, ale też pomidory, czerwona papryka czy brokuły. Niezwykle ważne w celu zwiększenia odporności (która w dużej mierze pochodzi z jelit), na przykład po antybiotykoterapii, jest sięganie po kefiry czy naturalne jogurty – źródła żywych kultur bakterii. Korzystne w tym czasie dla organizmu jest też zredukowanie ilości spożywanych słodyczy, gdyż te ułatwiają drożdżakom intensywny rozrost.
Higiena przede wszystkim
Należy mieć na uwadze, że pomimo ustąpienia objawów wciąż istnieje możliwość ponownego zakażenia. Warto zatem pamiętać o częstym myciu rąk i nie dotykaniu zmienionych chorobowo obszarów wokół ust.
Artykuł sponsorowany