Stres i podenerwowanie może objawiać się problemami z układem trawiennym. Bóle brzucha, zaparcia, biegunki – to typowe objawy i dla nerwicy żołądka, i dla zespołu jelita drażliwego. Dowiedz się, jak rozpoznać te obie choroby i jak się je leczy.
Nerwica żołądka i zespół jelita drażliwego – wspólne objawy
I nerwica żołądka, i zespół jelita drażliwego dają bardzo podobne objawy. Najbardziej powszechną oznaką jest biegunka. W obu przypadkach może być naprawdę uciążliwa. Bardzo często towarzyszą jej bóle brzucha, dość silne i przypominające kolki. Kolejnym elementem są zaparcia, które często pojawiają się naprzemiennie z biegunkami.
Obie choroby są dość uciążliwe i dezorganizują życie pacjentów. Często muszą oni zawiesić karierę zawodową, ponieważ dolegliwości nie pozwalają wychodzić z domu ani prowadzić normalnego trybu życia. Jednak obie przypadłości różnią się od siebie. Inaczej wygląda ich przebieg, leczenie i konsekwencje.
Nerwica żołądka – choroba o podłożu nerwowym
Nerwica żołądka to dolegliwość na tle nerwowym. Dotyczy zaburzenia w działaniu żołądka, ale nie jest chorobą układu pokarmowego. To element psychosomatyki – działania organizmu pod wpływem psychiki. Nerwica żołądka pojawia się w czasie długotrwałego smutku, większego napięcia, długiego stresu. Czasami jest reakcją na trudne wydarzenia w życiu.
W tym przypadku przy objawach gastrycznych pojawiają się inne, nerwicowe. Częste kołatanie serca, uczucie słabości, duszności, drżenie rąk. Może pojawić się także nadmierna potliwość, problemy ze snem, ucisk w klatce piersiowej, a nawet omdlenia. Czasami pacjentom towarzyszy nieokreślone uczucie niepokoju, którego podłoża nie da się wytłumaczyć.
Zespół jelita drażliwego – niewiadome pochodzenie choroby
Przyczyny pojawienia się zespołu jelita drażliwego nie są jeszcze poznane. Wymienia się kilka prawdopodobnych powodów – stres jest jednym z nich. Kolejnym może być nieodpowiedni sposób odżywiania się, innym genetyka. Przyczyn może być dużo.
Zespół jelita drażliwego to dolegliwości z układu pokarmowego. Jest to choroba przewlekła, która ma krótkie okresy remisji. W tym wypadku często objawy utrzymują się przez bardzo długi czas. Jeśli chodzi o nerwicę żołądka, objawy pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, na przykład przed egzaminem, w okresie matur czy zwiększonego stresu w pracy.
W złagodzeniu efektów zespołu jelita drażliwego pomoże preparat Intesta, zawierający maślan sodu.
Zespół jelita drażliwego i nerwica żołądka: leczenie
W obu przypadkach pacjenci najpierw zaniepokojeni są pojawiającą się często biegunką. Kierują swoje kroki do lekarza rodzinnego lub od razu do gastrologa. I słusznie, ponieważ czasami mogą być potrzebne dodatkowe badania. Zleca się pobranie krwi, a także usg jamy brzusznej i gastroskopię. To pozwala na wyeliminowanie innych potencjalnych chorób, jak na przykład wrzody żołądka.
Czasami jednak wystarczy wywiad, by uzyskać odpowiedź, czy problemem jest nerwica, czy układ pokarmowy. Leczenie w tym pierwszym przypadku polega głównie na psychoterapii i nauce relaksacji. Bardzo rzadko należy sięgać po środki uspokajające i psychotropowe. To wystarczy, by sobie poradzić z zaburzeniem. Lekarz rodzinny może przepisać środki zatrzymujące biegunki oraz rozkurczowe.
Leczenie zespołu jelita drażliwego jest bardziej skomplikowane. Nie istnieje żaden środek na tego rodzaju zaburzenie, podaje się więc tylko leki rozkurczowe, zatrzymujące biegunki lub usuwające zaparcia, a także naprawiające nadwyrężoną śluzówkę. Czasami przydaje się także psychoterapia, chociaż w tym przypadku osłabiony nastrój i depresja są skutkiem choroby, nie jej przyczyną.