Najlepsze pomoce w chodzeniu dla seniora

Kule ortopedyczne, balkoniki i rolatory stanowią nieodzowną pomoc dla wszystkich osób mających trudności z poruszaniem się. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy sprzęt dla seniora i osoby niepełnosprawnej, by samodzielne chodzenie sprawiało jak najmniej trudności.

Pomoce w chodzeniu dla seniorów i niepełnosprawnych

Dla osób starszych i niepełnosprawnych przemieszanie się często jest bardzo problematyczne. Kłopotem staje się nie tylko wyjście na zewnątrz, ale także sprawne poruszanie się po domu czy mieszkaniu. Specjalistyczne pomoce w chodzeniu okazują się wówczas niezbędne. Do dyspozycji mamy szereg urządzeń, które w ogromnym stopniu mogą zwiększyć mobilność. Kule ortopedyczne, balkoniki czy rolatory pozwalają bezpiecznie i pewnie pokonywać spore dystanse, nawet przy zaawansowanym ograniczeniu ruchomości.

Aby wybrać zaopatrzenie odpowiednio dopasowane do potrzeb chorego, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim stopień jego dysfunkcji. Należy pamiętać, że korzystanie ze sprzętów tego typu ma wspomagać chorego, ale jednocześnie go aktywizować, w prawidłowy sposób motywować do podejmowania wysiłku fizycznego, sprzyjając wspieraniu jego sprawności.

Szukasz wysokiej jakości sprzętu dla seniora w dobrej cenie? Sprawdź na https://esklep.brandvital.eu/

Kule ortopedyczne

Kute ortopedyczne służą przede wszystkim odciążeniu chorej kończyny. Najczęściej korzystają z nich osoby w stanach pourazowych, np. złamaniach czy zwichnięciach, ale zalecane są także pacjentom zmagającym się z chorobami reumatycznymi, po amputacji kończyn czy seniorom. Niezależnie od wskazań, bezpieczne używanie kul inwalidzkich jest możliwe tylko wówczas, gdy zachowana została sprawność rąk. Nie zapominajmy, że to właśnie na nich w dużej mierze spoczywa ciężar ciała.

Do wyboru mamy dwa rodzaje kul rehabilitacyjnych – łokciowe i pachowe. Te pierwsze uchodzą za znacznie wygodniejsze, zwłaszcza jeśli wyposażone są w uchwyt anatomiczny, umożliwiający wygodne wsparcie kciuka. Kule pachowe zalecane są zwykle w sytuacji, kiedy konieczne jest pełne odciążenie nogi, lub kiedy, z jakichś powodów, nie mamy możliwości wsparcia się na dłoniach.

Balkoniki

Balkonik określane są także jako chodziki rehabilitacyjne. Dobrze sprawdzają się w sytuacji, kiedy pacjent ma problemy z utrzymaniem równowagi. Pozwalają pokonywać dłuższe dystanse niż kule, bez konieczności częstych przerw na odpoczynek.

 Balkonik dla seniora stanowi doskonałe wsparcie w chodzeniu - esklep.brandvital.eu

Chodziki tego typu to stabilna konstrukcja na czterech nóżkach. Na ich zakończeniach – wszystkich bądź tylko dwóch – mogą znajdować się niewielkie kółka. Dzięki temu pacjent wkłada mniej wysiłku w spacer, bowiem nie musi przy każdym kroku unosić urządzenia. Balkoniki dla seniorów są niezwykle lekkie, a możliwość regulacji pozwala na idealne dopasowanie do potrzeb.

Używanie balkoników nie tylko ułatwia poruszanie się, ale dodatkowo ma wymiar ćwiczeniowy. W czasie chodu do pracy angażowane są mięśnie rąk i nóg chorego, co pozytywnie wpływa na jego kondycję fizyczną. Warto podkreślić, że ludzie starsi chętniej korzystają z balkoników niż z wózków inwalidzkich, które wielu kojarzą się z niedołężnością. Wymiar psychiczny ma duże znaczenie dla aktywizacji pacjenta.

Rolatory

Rolator jest rodzajem balkonika, jednak posiada znacznie większe kółka, a dodatkowo wygodne siedzisko. Przemieszczanie się przy użyciu rolatora jest o wiele bardziej dynamicznie. Aby uniknąć nadmiernego rozpędu, sprzęt wyposażony jest w hamulec umieszczony na rączce.

O takim urządzeniu warto pomyśleć, kiedy zależy nam na stosunkowo szybkim przemierzaniu sporych odległości. Atutem jest obecność siedziska, na którym, w razie potrzeby, można odpocząć.

Niektóre modele rolatorów posiadają także koszyk, co okazuje się niezwykle praktyczne, np. podczas zakupów.

Niezależnie od tego, na który sprzęt się zdecydujemy, pamiętajmy, by zakupić go w zaufanym sklepie medycznym. Zyskujemy wówczas pewność, że urządzenie będzie służyć nam bezawaryjnie i w pełni bezpiecznie przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj