Najczęstsze powody dolegliwości stóp

Najczęstsze powody dolegliwości stóp

Odciski, modzele, wrastające paznokcie, grzybica, brodawki czy nadmierna potliwość stóp to dolegliwości, na które skarży się wiele osób. Nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, że wielu schorzeniom stóp możemy sami zapobiec.

Brak higieny i pielęgnacji

Powodem wystąpienia różnych schorzeń stóp może być brak higieny i pielęgnacji. Aby móc cieszyć się ładnymi i zdrowymi stopami, należy o nie dbać. Należy podkreślić, że bardzo ważna jest codzienna higiena i regularna pielęgnacja. Nie wystarczy wykonanie pedicure raz na kilka miesięcy. Brak higieny może powodować m.in. nadmierną potliwość stóp i grzybicę. Nie wykonywanie pedicure może skutkować pojawieniem się odcisków, modzeli, pękania pięt czy wrastania paznokci.

Nieprawidłowo obcięte paznokcie

Paznokcie u stóp rosną wolniej niż u rąk, jednak bardzo ważne jest ich prawidłowe obcinanie. Nie można za bardzo skracać paznokci ani zaokrąglać ich wolnych brzegów. Nie należy również głęboko wycinać skórek przy wale paznokciowych. Należy także pamiętać, aby nie usuwać zanieczyszczeń spod paznokci ostrymi narzędziami. Jeśli nie będziemy przestrzegać powyższych zasad, narazimy się na bolesną dolegliwość, jaką jest wrastający paznokieć wrocław.

Nieprawidłowe korzystanie z basenu

Idąc w ciepłe miejsca o wysokiej wilgotności, gdzie musimy zdjąć buty i przejść po płytkach czy innej nawierzchni nie możemy zapominać o obuwiu ochronnym w postaci np. klapek. Publiczne baseny, sauny czy kluby fitnessowe to miejsca, w których możemy łatwo zarazić się grzybicą oraz kurzajkami. Grzybica to choroba najczęściej wywoływana przez dermatofity. Wilgoć i cierpło to środowisko sprzyjające rozwojowi grzybicy, dlatego można się nią zarazić np. na basenie.

Niewłaściwe obuwie

Wiele osób kupuje obuwie pod wpływem impulsu, promocji lub z powodu pięknego wyglądu butów. Jest to ogromny błąd, ponieważ buty, przede wszystkim powinny być bardzo wygodne. Ważny jest także rozmiar obuwia, gdyż za małe buty będą obcierać i uciskać stopę co może skutkować pojawieniem się odcisków. Za duże również nie są dobre, ponieważ będą utrudniać chodzenie, powodować dyskomfort a także odciski. Kobiety nie powinny chodzić przez wiele godzin w butach na bardzo wysokim obcasie. Chodzenie w szpilkach często jest przyczyną deformacji stóp np. halluksów. Podolodzy polecają obuwie wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów, gdyż takie buty zmniejszają ryzyko nadmiernej potliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj