Leczenie uzależnień

Szybkie tempo życia, stres oraz wysokie wymagania otoczenia powodują, że coraz więcej osób popada w różne rodzaje uzależnień. Jak skutecznie pozbyć się nałogów, wrócić do normalnego życia i być wolnym człowiekiem? Jakie są rodzaje uzależnień oraz metody leczenia? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Rodzaje uzależnień

Uzależnić możemy się od wielu rzeczy. Niektóre uzależnienia zaburzają normalne funkcjonowanie i wymagają interwencji specjalistów. Nazwijmy rzecz po imieniu – wymagają specjalistycznego leczenia. Do leczenia kwalifikuje się:

  • uzależnienie od alkoholu,
  • uzależnień od narkotyków,
  • uzależnienie od substancji zwanych „dopalaczami”,
  • uzależnienie od hazardu,
  • uzależnienie od gier i komputerów.

Jak widać, uzależnień, które wymagają profesjonalnej pomocy jest bardzo wiele. Do każdego rodzaju stosuje się innego rodzaju terapię i formę leczenia. Przyjrzyjmy się poszczególnym metodom.

Leczenie alkoholizmu

Pierwszym, najważniejszym krokiem w zaczęciu leczenia każdego z uzależnień, jest uświadomienie pacjenta o swoim problemie. Aby móc rozpocząć terapię, pacjent musi chcieć podjąć leczenie i patrząc na swoje odbicie w lustrze stwierdzić: ” Tak, jestem uzależniony od alkoholu. Potrzebuje pomocy, chce z tym skończyć.” Dopiero kiedy nie wypieramy z własnej świadomości problemu i udajemy, że przecież wszystko jest w porządku, leczenie może przynieść efekty.

Alkoholizm to choroba. WHO definiuje ją jako postępującą chorobę, która wyniszcza organizm, uszkadzając układ nerwowy. Najpopularniejsze metody leczenia to detoks alkoholowy, terapię czy turnusy motywacyjne. Leczenie rozpoczyna się od zburzenia iluzji osoby chorej o panowaniu nad sytuacją. Uświadamia się pacjenta o jego nieprzerwanym głodzie alkoholowym, o konieczności spożywania coraz większej ilości napojów wysokoprocentowych, ponieważ nasze ciało się na nie uodparnia. Pokazuje się osobie chorej, że całe jego życie koncentruje się wokół alkoholu, jak bardzo zaniedbał relację, porzucił hobby itd.

Leczenie w domu nie jest skuteczne. Alkoholik powinien znajdować się w specjalistycznym ośrodku. Wyjście z nałogu to intensywny proces wymagający ogromnego zaangażowania. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest abstynencja a czasami nawet odtrucie organizmu na detoksie. Terapia skupia się na zajęciach z psychoterapii indywidualnej oraz grupowej, w asyście farmakologicznego wsparcia. Uzależnienie trwa do końca życia, terapia motywuje i przygotowuje do dalszej, wygranej walki. Uświadomienie problemu – diagnostyka (testy, wywiad) – dobór optymalnego sposobu terapii – praca z pacjentem – przygotowanie indywidualnego planu terapii. Oto ogólny plan terapeutyczny dla osób uzależnionych od alkoholu. Najpopularniejsze metody to: terapia racjonalno – emotywna, behawioralno – poznawcza, medytacja i techniki relaksacyjne, treningi TZA-ART.

Leczenie uzależnienia od narkotyków i dopalaczy

Głównym objawem uzależnienia od narkomani to głód narkotykowy. Identycznie jak w przypadku alkoholu, osoba uzależniona od narkomanii musi uświadomić sobie własne uzależnienie aby rozpocząć leczenie. Nieleczona narkomania prowadzi do śmierci. Terapia umożliwia panowanie nad swoimi emocjami i odruchem sięgania po używki. Terapia narkotykowa jest najskuteczniejszą metodą walki z nałogiem, a najbezpieczniejszym miejscem jest specjalistyczny ośrodek od uzależnień. Wyróżnić możemy cztery fazy uzależnienia: inicjacyjna, eksperymentalna, używania i nadużywania substancji oraz uzależnienia. Leczenie to złożony i długotrwały proces. Jest to połączenie metod medycznych z psychologicznymi. Dostępne metody to: medyczna, integralna, wspólnotowo – resocjalizacyjna, duchowa. Najpierw następuje detoksykacja, następnie rehabilitacja oraz leczenie postrehabilitacyjne. Leczenie może trwać nawet do 2 lat. Dostępne modele terapii narkotykowych to: poznawczo – behawioralna, substytucyjna, ukierunkowana na abstynencję, czy praca w modelu Minnesota.

Leczenie uzależnienia od hazardu i gier komputerowych

Spirala długów, licytacje komornicze, chęć do gry trwa w najlepsze. Terapia ma inny charakter niż w przypadku nałogu narkotykowego i alkoholowego. Nie jest wymagana detoksykacja organizmu. Pozostałe etapy są zbliżone do leczenia innych nałogów. Najpierw należy uświadomić sobie problem. Zaawansowane uzależnienie wymaga leczenia w ośrodku zamkniętym. Często zapędy hazardowe są połączone z problemem alkoholowym i narkotykowym.

W każdym przypadku warto podjąć próbę wyjścia z uzależnień. Odpowiednio dobrana metoda terapii uczy radzić sobie z własnymi słabościami do końca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj