Jaki jest standardowy zakres usług prywatnego pogotowia?

Niejednokrotnie w pakietach medycznych, jakie możemy sobie wykupić w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, zapewnione są usługi prywatnego pogotowia ratunkowego.

Wówczas zamiast dzwonić na numer 112 lub 999 w kluczowych momentach, kiedy podejrzewamy u siebie lub bliskich osób np. udar mózgu, zawał, albo też zdarzy się wypadek, możemy dzwonić na numer takiego prywatnego pogotowia. Jaki jest standardowy zakres usług świadczonych wówczas przez ratowników?

Pogotowie medyczne czy ratunkowe

Prawo do wykorzystywania nazwy Pogotowie Ratunkowe mają jedynie karetki finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli więc chodzi o prywatne pogotowie, to jest to pogotowie medyczne, które jednak może świadczyć w stosunku do pacjentów niemal ten sam zakres usług medycznych i ratunkowych, jak ambulanse wysyłane przez dyspozytora pogotowia.

Firmy świadczące usługi jako prywatne pogotowie dają swoim pacjentom możliwość skorzystania z całodobowego pogotowia i otrzymania pomocy, gdyby na przykład nagle pogorszył się stan zdrowia pacjenta lub uczestniczył on w wypadku. Pogotowie prywatne udzieli nade wszystko pierwszej pomocy poszkodowanym lub przetransportuje chorego do najbliższej placówki medycznej, zwykle szpitala, jeśli okaże się to konieczne dla niego z punktu widzenia wyników wykonanych na miejscu badań.

Ratownictwo – to priorytet

Przy wezwaniu prywatnego pogotowia pacjent może być spokojny o to, że zostanie mu udzielona pierwsza pomoc i wykonane zostaną pierwsze badania, kwalifikujące między innymi do zawiezienia chorego natychmiast do szpitala. Firmy świadczące usługi ratownictwa medycznego zobowiązują się do tego, aby w pierwszej kolejności zadbać o ochronę zdrowia i życia człowieka. Ambulans przyjeżdżający na miejsce zdarzenia posiada pełen sprzęt do ratowania pacjentów, a także zabezpieczenia ich podczas transportu medycznego czy sanitarnego. Karetka prywatna (dowiedz się więcej), a właściwie jej personel wykona monitoring akcji serca, pomiar saturacji u pacjenta, nieinwazyjny pomiar ciśnienia, ale i będzie w stanie podłączyć pacjenta do respiratora i wentylować go mechanicznie tak długo, jak jest to konieczne. Posiada pełen zestaw podstawowych leków, które mogą okazać się niezbędne do podania dla pacjentów przy udarach i zawałach lub poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach.

Transport medyczny i sanitarny

W ramach standardowych usług świadczonych przez prywatne pogotowie możemy skorzystać też z transportu medycznego i sanitarnego, realizowanego z wykorzystaniem w pełni wyposażonymi ambulansami lub busami oraz samochodami prywatnymi. Przewóz realizowany jest np. ze szpitala do domu pacjenta, na wizyty kontrolne i konsultacje czy na rehabilitację. Może być to transport kołowy, ale i w razie potrzeby także lotniczy, dostosowany do potrzeb pacjentów.

Zabezpieczenie medyczne różnych imprez

Kolejnym działem usług, jakimi zajmuje się prywatne pogotowie, jest zabezpieczenie medyczne różnych imprez – masowych, zawodów sportowych koncertów, dyskotek i tym podobnych. Właściwie każda impreza masowa, zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz wytycznymi dysponenta zespołów ratownictwa medycznego musi być w ten sposób „obstawiona”, a organizatorzy mogą dopełnić takich formalności, zatrudniając w danym czasie prywatne pogotowie.

Polecamy: Medycznytransport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj