Jak szybko pokonać grypę?

Grypa to wirusowe zakażenie dróg oddechowych, którego nie powinno się lekceważyć. Występuje głównie sezonowo, w okresie jesienno – zimowym. Charakteryzuje się nagłym przebiegiem i towarzyszą jej uciążliwe dolegliwości. Jak szybko pokonać grypę? Po czym rozpoznać jej pierwsze objawy?

Grypa a przeziębienie – jak odróżnić i czym leczyć grypę?

Objawy grypy i przeziębienia mogą być dość podobne: katar, podwyższona temperatura ciała, kaszel, osłabienie organizmu. Jednak w przeciwieństwie do przeziębienia, objawy w przypadku grypy są bardziej nasilone oraz pojawiają się nagle. Choroba zaczyna się wysoką gorączką – nawet do 40oC. Grypie towarzyszą bóle mięśni i głowy, dreszcze oraz ogólne uczucie rozbicia. Natomiast nieżyt nosa nie jest zbyt nasilony, jak ma to miejsce w przeziębieniach. Jak leczyć grypę? Jest to choroba, spowodowana zakażeniem oddechowego układu wirusem, więc na nic zdadzą się antybiotyki. Stosuje się głównie leczenie objawowe, które warto zacząć, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy grypy.

Jak szybko wyleczyć grypę? – leczenie farmakologiczne

W aptekach znajdziemy szeroki wybór leków bez recepty, które pomocne są w zwalczaniu objawów grypy. Są to preparaty złożone, które posiadają substancje czynne, działające przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Obkurczają one również naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie śluzówki nosa, dzięki czemu ułatwiają oddychanie.

Jak szybko pozbyć się grypy stosując środki farmaceutyczne? Niezwykle ważne jest, przyjmowanie ich w równych odstępach czasu. Pomoże to utrzymać optymalne stężenie substancji aktywnych w organizmie chorego, dzięki czemu szybciej uporamy się z infekcją. Warto wybierać sprawdzone preparaty, które w swoim składzie posiadają nie tylko paracetamol ale również inne substancje aktywne. Na przykład Fervex zawiera również maleinian feniraminy, który zmniejsza obrzęk błon śluzowych nosa, zwalczając katar, co przynosi natychmiastową ulgę. Dodatkowo zawarta w nim witamina C wzmacnia naturalną odporność organizmu. Preparaty takie warto stosować szczególnie przed snem, gdyż pozwolą na długi i spokojny odpoczynek.

Grypa – jak szybko wyleczyć, naturalnymi sposobami?

Na samym początku możemy wziąć krótki i bardzo ciepły prysznic lub ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Wirusy znacznie wolniej mnożą się w wyższej temperaturze. W gorącej wodzie, nawet do 42oC wymoczyć można też stopy, co zwiększy ich przekrwienie i wpłynie rozgrzewająco na całe ciało.

Jak pozbyć się grypy stosując naturalne ziołowe herbaty? Znanym, silnie napotnym środkiem jest susz z kwiatu lipy. Wystarczy zalać go wrzątkiem i parzyć przez około 15 minut. Herbatę można wzbogacić miodem, sokiem z czarnej porzeczki lub dzikiej róży. Poleca się również napary z suszonych owoców maliny wraz z sokiem malinowym. Pomocna okazuje się również herbata z korzenia świeżego imbiru, gotowana 20 minut na małym ogniu. Można urozmaicić ją plastrem cytryny oraz łyżką miodu.

Gdy nie zauważamy poprawy, warto sięgnąć po bańki. Już od tysięcy lat stosowane są jako środek przeciwzapalny, który wzmacnia i odtruwa organizm. Stawianie baniek poprawia krążenie oraz łagodzi napięcie i bóle mięśni. Zamiast tradycyjnych szklanych baniek, możemy użyć również te z wentylem i specjalną pompką oraz wersje gumowe.

Co dobrego na grypę – o czym jeszcze warto pamiętać?

W trakcie trwania infekcji, chorego powinno się otoczyć szczególną troską. Należy dużo odpoczywać, gdyż sen i relaks są niezbędne do regeneracji sił organizmu. Poleca się pozostawać w domu, aż do spadku gorączki i ustąpienia objawów. Niezmiernie ważne jest przyjmowanie dużych ilości ciepłych napoi, na przykład herbat ziołowych wraz z miodem i cytryną. W przypadku wysokiej, trudnej do zbicia gorączki można stosować chłodne kąpiele (o ok. 2oC niższe od temperatury ciała), które obniżają temperaturę ciała.

Dieta chorego powinna być lekkostrawna, bogata w witaminy oraz antyoksydanty. Więcej informacji na temat sposobów radzenia sobie z grypą znajdziesz w artykule „jak wyleczyć grypę”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj