Nadmierne wypadanie włosów, łupież, swędząca lub podrażniona skóra głowy itp. to sygnały, że czas na wizytę w gabinecie trychologicznym. Podpowiadamy, w jaki sposób się do niej przygotować.
Czym zajmuje się trycholog?
Trychologia jest nauką łączącą w sobie medycynę oraz estetykę w służbie leczenia skóry głowy oraz włosów. Dlatego specjaliści zajmujący się tą dziedziną, muszą posiadać wiedzę z obszaru dermatologii, która jest w tym przypadku podstawą, a także kosmetyki. Trycholog to – najprościej mówiąc – lekarz od włosów i skóry głowy.
Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, kiepski stan włosów i skóry głowy może wskazywać na kiepską kondycję całego organizmu. Dlatego – zamiast bagatelizować nadmierne wypadanie, łupież, podrażnienia, swędzenie czy inne objawy – powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednią kurację.
Na wizytę w gabinecie trychologicznym, taki, jak trychologwarszawa.pl, warto się uprzednio przyszykować, przeprowadzając badania, które zabierzemy ze sobą do specjalisty i stosując się do zaleceń dotyczących przygotowania samych włosów, o czym w dalszej części artykułu.
Jakie badania wykonać przed wizytą u trychologa?
Przed wizytą u trychologa najlepiej jest wykonać komplet badań niezbędnych do tego, by już podczas pierwszego spotkania specjalista mógł postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Na liście koniecznych badań, które pozwolą spojrzeć na stan naszych włosów holistycznie, powinny znaleźć się przede wszystkim:
- morfologia,
- OB,
- CRP,
- żelazo,
- ferrytyna,
- TSH,
- FT4,
- ATPO,
- ATg,
- ATRb,
- cynk,
- potas,
- magnez,
- sód,
- 25-OH-D3,
- testosteron,
- androstendion,
- prolaktyna,
- kortyzol.
Tego typu badania powinniśmy bez problemu wykonać w każdej przychodni dysponującej punktem pobrań i zapleczem laboratoryjnym.
Jak przygotować głowę przed wizytą u trychologa?
Poza przygotowaniem jak najbardziej aktualnych wyników badań z powyższej listy i zabraniem ich ze sobą do gabinetu, powinniśmy odpowiednio przyszykować swoją głowę, a w zasadzie włosy. W tym celu należy się zastosować do dwóch prostych wytycznych:
- nie myć włosów na 24 godziny przed wizytą;
- nie używać lakierów, past, ani innych kosmetyków do stylizacji włosów na 24 godziny przed wizytą.
Jeśli tego nie dopilnujemy, specjalista może mieć trudność w określeniu tego, co może nam dolegać i będziemy musieli ponownie stawić się w gabinecie.
Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza szereg badań oraz wywiad, podczas którego ocenia stan naszego zdrowia, styl życia oraz występujące objawy. Na ich podstawie i na bazie dostarczonych przez nas wyników badań jest w stanie stwierdzić, z jakim schorzeniem ma do czynienia i zaproponować odpowiednie leczenie.