Zimą większość z nas odczuwa spadek formy, pogorszenie nastroju, często miewamy kłopoty ze snem. Nic dziwnego, już od kilku miesięcy dni są bardzo krótkie, brakuje nam światła, niesprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że nie chce nam się wychodzić z domu. Zamiast wyjść na spacer czy założyć dres i pobiegać, wolimy pooglądać telewizję, poczytać książkę lub posiedzieć przed komputerem. Chętnie też sięgamy po słodycze i inne kaloryczne przekąski, które podjadamy między posiłkami
Aktywność fizyczna
Zimą jednak, podobnie jak latem, możemy być w dobrej formie i to bez dużego wysiłku. Przede wszystkim nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Podczas ruchu w organizmie uwalniane są hormony szczęścia, dlatego już po kilkunastu minutach aktywności fizycznej poprawia się nasze samopoczucie.
Najlepiej wybrać taką formę ruchu, która sprawia nam przyjemność. Nie należy zmuszać się do wykonywania ćwiczeń, których nie lubimy. Jeżeli ktoś nie lubi ćwiczyć na siłowni, nie warto się katować. Można wybrać bieganie, szybki marsz, pływanie, taniec, a nawet ćwiczenia we własnym domu.
Na rynku jest ogromny wybór sprzętów do ćwiczeń w domu, warto zainwestować w rowerek treningowy, orbitrek, ławeczkę do ćwiczeń, bieżnię, można też samodzielnie złożyć hantle wybierając odpowiednie gryfy. Ćwiczyć nie trzeba codziennie, ale należy robić to systematycznie około 3 razy w tygodniu po co najmniej 30 minut.
Aktywność na świeżym powietrzu
Warto ćwiczyć w plenerze. Aktywność na świeżym powietrzu poprawia odporność i doskonale dotlenia organizm. Jeżeli mróz nie jest duży, nie wieje silny wiatr, nie pada deszcz, warto wyjść na spacer, pobiegać, wybrać się na narty czy na łyżwy.
Treningi na mrozie nie muszą skończyć się przeziębieniem. Trzeba tylko zadbać o odpowiedni ubiór, najlepiej na cebulkę, nie wolno zapomnieć o ciepłym obuwiu, nakryciu głowy i rękawiczkach. Należy też pamiętać o prawidłowym oddychaniu na mrozie. Powietrze należy wdychać wyłącznie przez nos.
Treningi na świeżym powietrzu w czasie mrozu powinny być spokojniejsze niż treningi w pomieszczeniu. Uważajmy też na śnieg. Pod śniegiem może ukrywać się lód, więc często taki trening może skończyć się kontuzją.
Treningi na mrozie powinna poprzedzać rozgrzewka. Przed wyjściem z domu poświęćmy kilkanaście minut na ćwiczenia rozciągające, skłony, przysiady, wymachy rąk i nóg itp.