Idealny fartuch lekarski – jaki powinien być? Odzież medyczna musi spełniać określone wymogi, żeby zapewnić nie tylko komfort i wygodę, ale też bezpieczeństwo. Dobrze jednak, aby fartuch nie był tylko strojem ochronnym bez charakteru. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać idealny fartuch lekarski.
Jeśli pracujesz w branży medycznej, z pewnością wiesz, że jednym z podstawowych elementów lekarskiego ekwipunku jest fartuch medyczny.
Obowiązkowa część lekarskiego uniformu
Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona – zarówno lekarza, jak i pacjenta. Dobrze dobrany fartuch lekarski zapewnia maksymalnie wysoką higienę pracy, zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów i chroni przed zanieczyszczeniami. Za jego sprawą praca lekarza może być bardziej komfortowa. Ale, co również warto podkreślić, fartuch lekarski świadczy też o profesjonalizmie lekarza. Nic dziwnego, że jest obowiązkowym elementem uniformu pracowników medycznych.
Jak wybrać odpowiedni fartuch lekarski?
Warto zainwestować w taki fartuch, który będzie spełniał jak najlepiej swoje zadanie, ale w którym będziemy też po prostu wyglądać dobrze. Na początek należy zwrócić uwagę na trzy najistotniejsze rzeczy:
- rozmiar – idealny fartuch lekarski to ten, który jest dobrze dopasowany do ciała, niezbyt opięty, ale też nie za luźny, bo wtedy jego właściwości ochronne są słabsze i może utrudniać wykonywanie pracy w komfortowy sposób;
- materiał – fartuchy medyczne pierze się często i dezynfekuje, bo sterylność w miejscu pracy jest dla medyków najważniejsza, a więc materiał powinien być maksymalnie wytrzymały, nie rozciągać się, nie blaknąć i nie niszczyć;
- krój – wygodny fartuch to również taki, który ma odpowiedni krój, nie jest zbyt krótki, ani też za długi, ma odpowiednie rękawy, wygodne zapięcie i kieszenie, które pomagają mieć zawsze pod ręką to, co jest potrzebne.
Fartuch lekarski. Zwyczajny vs. stylowy
Coraz częściej jednak, wybierając idealny fartuch lekarski, medycy kierują się też jego wyglądem, a nie tylko funkcjonalnością. Mnogość fasonów, kolorów i materiałów (często nawet wzorzystych) sprawia, że lekarz może dziś spersonalizować swój strój i pokazać swój charakter, zachowując przy tym profesjonalizm i standardy ochrony medycznej. Choć szpital czy przychodnia to nie wybiegi, również tutaj można mówić o modzie – modzie użytkowej, która zapewnia komfortową pracę i stylowy wygląd zarazem.