Detoks – czy jest nam potrzebny? Co warto o nim wiedzieć?

W internecie możemy znaleźć wiele informacji dotyczących detoksu – niektóre artykuły podważają jego sens bez powoływania się na rzetelne źródła, inne z kolei wymieniają liczne zalety, najczęściej w połączeniu z promowaniem „cudownych specyfików”. Warto jednak pamiętać o tym, że zagadnienia związane z dietetyką i żywieniem należą do specjalistycznej wiedzy opartej na badaniach naukowych. W oparciu o nie na chwilę obecną nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że detoks jest nam potrzebny, z drugiej strony nie negują one zasadności jego przeprowadzania. Kluczowe jest natomiast pojęcie toksyn, czyli substancji trujących, które są produkowane przez rośliny, zwierzęta oraz drobnoustroje, a które mogą docierać do naszego organizmu. Czasami sami sobie szkodzimy, przyjmując różnego rodzaju używki lub stosując źle zbilansowaną dietę. Zatem czy detoks jest nam potrzebny? Co warto o nim wiedzieć, zanim się na niego zdecydujemy lub całkowicie odrzucimy?

Detoksykacja naszego organizmu z substancji szkodliwych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nasz organizm z natury jest przystosowany do radzenia sobie z tym, co jest dla niego trujące i szkodliwe. Zatem posiadamy niezbędne zdolności do detoksykacji, która dzieje się niezależnie od naszej świadomości, a zioła, suplementacja czy odpowiednia dieta mogą nam w tym co najwyżej pomóc. Wydalanie toksyn obywa się dzięki przystosowanym do tego organom – wątrobie i nerkom. Cały proces wygląda w taki sposób – wątroba rozkłada toksyny na substancje proste, natomiast dzięki pracy nerek są one usuwane z organizmu wraz z moczem. Jeśli więc coś jest dla nas toksyczne, nasz organizm sam się tego pozbędzie.

Co możemy robić zamiast detoksu?

Skoro nasz organizm jest w stanie samoistnie pozbyć się wszystkich toksyn i szkodliwych substancji, a my świadomie nie musimy się tym przejmować, możemy zająć się czymś zupełnie innymi. Jeśli tak zwane „detoksy” mogą mieć jakiekolwiek korzystne i zauważalne działanie, to z pewnością będzie to lepsze odżywienie organizmu. Sam pomysł bowiem, aby spożywać napary ziołowe czy soki owocowe i warzywne jest naprawdę bardzo dobry, ponieważ dostarczą nam one cennych minerałów, w tym także antyoksydantów. Warto jest je przygotowywać samodzielnie ze świeżych owoców i warzyw, ponieważ soki na półkach sklepowych posiadają duże ilości cukru, a często też substancji konserwujących.

Pracę organizmu wspomoże również woda z cytryną. Powinny być jednak dodatkiem do naszej diety, a nie jej podstawą, w przeciwnym przypadku będą przyczyną licznych niedoborów.

Wzmocnienie organizmu – suplementacja diety

W prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu pomogą nam również różne suplementy diety, które zawierają potrzebne nam witaminy oraz cenne mikro i makro elementy. Warto jednak wybrać możliwie jak najbardziej sprawdzony preparat, abyśmy byli pewni jego odpowiedniego działania. Dobrym pomysłem będzie też zdecydowanie się na suplementację, taką jak Flavon, którego skład będzie całkowicie naturalny. Dzięki temu osiągniemy najlepsze efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj