Co roku nowotwory skóry zbierają coraz większe żniwo (stanowią obecnie 8-10% wszystkich nowotworów złośliwych). Jednak wbrew obiegowej opinii – wykryte odpowiednio wcześnie, są w 100% wyleczalne. Dermatoonkologia zajmuje się działaniami profilaktycznymi, badaniami diagnostycznymi oraz skutecznymi sposobami leczenia pacjentów, cierpiących na różne rodzaje nowotworów skóry. Jak postępować, gdy zauważymy na swoim ciele niepokojące zmiany i jakie są główne przyczyny raka skóry? Co warto wiedzieć o dermatoonkologii?
Jakie możliwości daje nam dermatoonkologia?
Dermatoonkologia to niezwykle ważna, dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, w której specjalizują się m.in. lekarze z częstochowskiej i bydgoskiej Bieńkowscy Clinic. Jej głównym przedmiotem działań, jest pomoc pacjentom chorującym na nowotwory skóry (zarówno złośliwe, jak i łagodne) i jej przydatków (poprzez szybką, zaawansowaną diagnostykę i terapię) oraz stosowanie szeroko zakrojonej profilaktyki, mającej zmniejszyć liczbę zachorowań w przyszłości. Ścisła współpraca doświadczonych chirurgów, onkologów i dermatologów, pozwala osiągnąć optymalne efekty, dobrać najlepsze metody leczenia, zgodnie z zachowaniem najnowszych standardów medycznych. Jakie rodzaje nowotworów wyróżniamy i co przyczynia się do ich powstania?
Jakie są przyczyny i rodzaje nowotworów skóry
Najczęściej występujące rodzaje nowotworów złośliwych to:
- rak podstawnokomórkowy (o wieloletnim przebiegu, stanowi blisko 70% wszystkich przypadków),
- rak płaskonabłonkowy (o agresywnym, szybko postępującym przebiegu),
- czerniak (zwykle rozwija się ze znamion barwnikowych, w ostatnich latach zauważalny jest dynamiczny wzrost liczby zachorowań na czerniaka),
- rak z komórek Merkla (rzadki nowotwór o agresywnym przebiegu, często prowadzi do przerzutów),
- rak sutka Pageta (rzadki nowotwór, zwykle dotyka kobiet, gdyż pojawia się w brodawce sutkowej),
- mięsak Kaposiego (rzadki nowotwór o pochodzeniu naczyniowym, charakteryzuje się łagodnym przebiegiem),
- choroba Bowena (przedinwazyjna postać raka skóry).
Do nowotworów łagodnych, które w przeciwieństwie do złośliwych, nie mają przerzutów, rosną wolniej oraz dają znacznie lepsze rokowania, zaliczamy m.in.: tłuszczaki, naczyniaki, brodawki łojotokowe, a także rogowiaka kolczystokomórkowego.
Fundamentalną przyczyną powstawania nowotworów skóry, które są przedmiotem zainteresowania dermatoonkologii, jest promieniowanie słoneczne. Zwłaszcza korzystanie z solarium, nadmierna ekspozycja na słońce i nie stosowanie kremów z ochronnymi filtrami, zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby. Na raka skóry bardziej narażone są osoby, które pracują na zewnątrz. Do rozwoju nowotworów skóry przyczyniają się też czynniki genetycznie i hormonalne, duża liczba znamion, ich częste drażnienie i urazy skóry. Znaczenie ma też kolor włosów i fototyp skóry – bardziej narażone są osoby o blond i rudych włosach, z jasną cerą, niebieskimi oczami oraz wieloma piegami.
Dermatoonkologia a najczęstsze objawy raka skóry
Sygnałem alarmującym, które powinny skłonić nas do niezwłocznej wizyty u dermatologa są:
- zmiana koloru, kształtu i struktury znamienia,
- świąd,
- owrzodzenia z tendencją do rozpadu,
- zaczerwienienia,
- nowo powstałe, rosnące zmiany,
- ranki, które nie chcą się wygoić,
- wykwity w postaci guzków,
- pojawienie się obwódki wokół znamienia.
Jeśli chodzi o metody leczenia, jakie stosuje się w ramach dermatoonkologii, jest to zarówno klasyczny skalpel chirurgiczny, elektrochirurgia, radiochirurgia i chirurgia laserowa. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju nowotworu i jego stopnia zaawansowania, pozwala dobrać lekarzowi odpowiedni plan leczenia i zwiększa szanse na całkowite wyzdrowienie pacjenta.
Posiadasz niepokojące zmiany skórne, chcesz umówić się na konsultację diagnostyczną lub po prostu, zdobyć więcej informacji na temat możliwości, jakie daje nam dermatoonkologia? Odwiedź koniecznie stronę internetową: https://bienkowscyclinic.pl