Co powinna zawierać dobra maska antysmogowa?

W dzisiejszych czasach świat oferuje nam wiele możliwości, które nie były dostępne wcześniej. Niestety wraz z nimi wiążą się pewne zagrożenia, o których do niedawna mało kto słyszał: liczne klęski żywiołowe, fatalna jakość powietrza, zanieczyszczone środowisko naturalne.

W dzisiejszych czasach świat oferuje nam wiele możliwości, które nie były dostępne wcześniej. Niestety wraz z nimi wiążą się pewne zagrożenia, o których do niedawna mało kto słyszał: liczne klęski żywiołowe, fatalna jakość powietrza, zanieczyszczone środowisko naturalne. To wszystko sprawia, że coraz częściej na ulicach europejskich miast czy w telewizyjnych relacjach widzimy osoby chodzące w maskach antysmogowych. Czy w taką formę ochrony powinniśmy zainwestować również my, a jeśli tak, to jak wybrać najlepszą maskę?

Czym właściwie jest maska antysmogowa?

Maskę antysmogową zakłada się na twarz. Posiada ona z reguły specjalne filtry, które są w stanie pochłonąć do 99% zanieczyszczeń z powietrza, którym oddychamy. Żeby nie było tak kolorowo warto nadmienić, że filtry trzeba wymieniać, a na masce potrafi się osadzać wilgoć. Mimo to, maska antysmogowa potrafi znacząco ochronić nasz układ oddechowy w krytycznych sytuacjach.

Kiedy warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową?

W naszym regionie o noszeniu maski antysmogowej powinny pomyśleć przede wszystkim mieszkańcy dużych ośrodków przemysłowych. Największy problem z zanieczyszczonym powietrzem jest w takich miastach jak Kraków czy Katowice, są tam wielokrotnie przekroczone dopuszczalne normy szkodliwych pyłów i substancji. Według niektórych naukowców, efekt oddychania takim powietrzem jest podobny do tego, jakbyśmy codziennie wypalali znaczną ilość papierosów. Jeśli więc lubimy aktywność na świeżym powietrzu i mieszkamy w rejonie fabryk czy licznych dróg, warto pomyśleć nad maską antysmogową.

W zimowych miesiącach sytuacja z powietrzem wygląda gorzej w całym kraju. Niestety, w Polsce wciąż wiele osób używa pieców starego typu do ogrzewania domów i często lądują w nich śmieci. W efekcie wychodząc wieczorem na dwór możemy oddychać bardzo zanieczyszczonym powietrzem, mimo iż teoretycznie znajdujemy się na spokojnym osiedlu, gdzie dookoła nas nie ma żadnych fabryk czy ruchliwych dróg.

Czym charakteryzuje się dobra maska antysmogowa?

Eksperci wskazują, że duża część dostępnych na rynku masek antysmogowych nie spełnia należycie swojej roli. Warto sprawdzać, czy kupiona przez nas maska posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i oznaczenia. Oszczędzanie i kupowanie tanich produktów z Chin raczej nie przyniesie niczego dobrego – szukajmy sprawdzonych marek, zajmujących się typowo tą branżą. Sprawdźmy, jaką ochronę oferuje maska: oznaczenia FFP1, FFP2, FFP3 określają klasę ochrony filtra, a literki NR mówią nam, że jest to maska jednorazowego użytku. Niezwykle istotne jest także dopasowanie maski do twarzy, tak, aby należycie nas ona chroniła oraz żeby nic nas nie uwierało.

Gdzie można kupić maskę antysmogową?

Maski antysmogowe (również dla dzieci) są dostępne w sklepach budowlanych, aptekach, a także w internecie. W ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne, ponieważ rośnie świadomość społeczna związana z negatywnymi skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Jeżeli przebywamy w regionie z zanieczyszczonym powietrzem, warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj