Apteka internetowa – czy warto z niej skorzystać?

Kupując różnego rodzaju towary przez internet, oszczędzamy nie tylko czas, ale także pieniądze. Bardzo często to w sieci można nabyć coś po okazyjnej cenie i zyskać jeszcze darmową wysyłkę. Obecnie można w sieci znaleźć i kupić praktycznie wszystko. Nowością są apteki internetowe, które zaczynają sukcesywnie zyskiwać na popularności wśród klientów. Mimo to nadal w odczuciu niektórych osób budzą one lekki niepokój. Wiele z nich obawia się, czy aby na pewno zakupione leki będą tymi, które zamówiły, czy nie. Ponadto wątpliwości poddawane jest źródło ich pochodzenia – czy jest legalne? Warto jednak wiedzieć, że większość aptek internetowych działa zgodnie z prawem i posiadają także swoje placówki stacjonarne. Należy jednak zachowywać dystans i być czujnym, gdyż oszustów w sieci nie brakuje.

  1. Apteka internetowa – czy warto z niej korzystać?
  2. Jak sprawdzić legalność działania apteki internetowej?
  3. Kiedy apteka internetowa powinna budzić zaniepokojenie?

Apteka internetowa – czy warto z niej korzystać?

Apteka internetowa gwarantuje przede wszystkim wygodę. Nie od dziś wiadomo, że w stacjonarnych punktach bardzo często trzeba stać w kolejkach, które w szczytowych godzinach są bardzo długie. Ponadto przebywają w nich osoby chore, które roznoszą zarazki, a więc nie trudno o złapanie infekcji. Rzadko kiedy zdarzy się, że nie trzeba czekać w kolejce. Zazwyczaj spędza się w niej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. Ale czy ludzie w obecnych czasach i przy tak szybkim tempie życia mogą sobie na to pozwolić?

Długi czas oczekiwania i jednocześnie jego brak, powodują, że nie ma możliwości przeczytania ulotki oraz składu kupowanego leku. Oczywiście farmaceuta może udzielić takich informacji, ale nie można wymagać od niego tego, aby skrupulatnie czytał całą ulotkę. Apteka internetowa pozwala więc zaoszczędzić mnóstwo czasu, a jego nadmiar można przeznaczyć na szczegółowe zapoznanie się z lekiem. Dzięki temu klient ma pewność, co nabywa. Natomiast jeśli nie pierwszy raz kupuje ten sam lek, to zakupy trwają zaledwie kilka minut i ograniczają się do kilku kliknięć myszką. Jedną z takich aptek internetowych jest https://www.nowafarmacja.pl/, która oferuje dokładnie te same lekarstwa, co w punkcie stacjonarnym.

Jak sprawdzić legalność działania apteki internetowej?

Przede wszystkim każda legalna apteka internetowa od 2015 roku jest zobowiązana do tego, aby na swojej stronie internetowej umieszczać wspólne logo dla Unii Europejskiej. Po kliknięciu w nie, klient powinien przenieść się na witrynę Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, a konkretnie do rekordu apteki, z której został przekierowany. Odnaleźć tam można między innymi dane apteki i zgłoszenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Ponadto każda apteka internetowa powinna posiadać przynajmniej jedną placówkę stacjonarną z punktem odbioru, w którym musi pracować wykwalifikowany personel. Jeśli na stronie internetowej znajduje się dokładny adres i logo tradycyjnej siedziby, nie ma najmniejszych obaw o legalność i jakość leków w niej sprzedawanych. Apteka internetowa powinna posiadać także dyżury telefoniczne dla klientów, posiadać listę osób zarządzających nią, podanych z imienia i nazwiska.

Kiedy apteka internetowa powinna budzić zaniepokojenie?

Apteka internetowa powinna wzbudzić niepokój u klienta, gdy nie spełnia nawet jednego z wyżej wymienionych warunków jej legalnego funkcjonowania. Ponadto należy także zwrócić uwagę na to, jakie leki są sprzedawane. Jeśli sprzedawca nie będzie chciał recepty, a lek będzie na niej zapisany, można sądzić, że to nie ten farmaceutyk, który został klientowi przepisany. Zbyt niskie ceny powinny również dać do myślenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj