Mimo że alergia kojarzy nam się głównie z okresem wiosenno-letnim, to wcale nie znaczy, że jesienią i zimą będziemy mogli odetchnąć z ulgą. Wtedy, kiedy od kataru siennego i zapalenia spojówek związanych z pyleniem roślin możemy chwilę odpocząć, główną rolę odgrywają przede wszystkim alergie całoroczne, które nasilają się w okresie grzewczym. O jakich alergiach mowa?
Jesienno-zimowe alergeny
Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, a za oknem częściej widzimy zachmurzone niebo niż promienie słoneczne rozpoczyna się okres, w którym dom – będący do tej pory dla alergika swoistym azylem – może zamienić się w uczuleniową pułapkę, a sprawcami takiego stanu rzeczy będą roztocza kurzu domowego, sierść zwierzęca, a czasami również pleśń. Spędzanie większej ilości czasu w domu ze względu na niesprzyjającą pogodę może wystawić układ odpornościowy na ciężką próbę. Dlaczego? Pojawienie się lub zaostrzenie alergii w tym czasie spowodowane jest głównie przez:
- Suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach, które ogrzewamy i rzadziej wietrzymy
- Zróżnicowaną wilgotność powietrza
- System centralnego ogrzewania – cyrkulację powietrza z drobnoustrojami
Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, których siedliskiem jest kurz domowy. Należą one do grupy silnych alergenów, które wywołują kaszel, duszności, nieżyt nosa i różnorodne reakcje skórne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku sierści zwierzęcej, głównie psów i kotów oraz pleśni. Nagromadzenie tych alergenów w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień wywołuje zwykle gwałtowną reakcję alergiczną, która może przysporzyć nie lada kłopotów i męczyć przez długi okres czasu. Jak się przed tym uchronić?
Jak się pozbyć alergenów i jak leczyć alergię?
Aby zredukować ilość roztoczy kurzu domowego oraz sierści należy przede wszystkim dbać o czystość oraz utrzymać w domu odpowiedni klimat – najbardziej optymalna jest temperatura w przedziale od 16 do 20 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza około 40/60 % – podstawą jest wietrzenie pokojów, szczególnie sypialni, przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia. Jeśli chodzi o samo leczenie, to objawy alergii złagodzić można lekami antyhistaminowymi oraz innymi preparatami dostępnymi bez recepty w aptece. W przypadku dolegliwości skórnych dobrze sprawdzą się maści witaminowe i redukujące świąd. Należy jednak pamiętać, że podstawą zawsze jest możliwie jak najszybsza wizyta u alergologa, który dobierze skuteczną metodę leczenia i doradzi na temat profilaktyki.