Z sercem nie ma żartów – choroby tego narządu oraz układu krążenia nadal są na szczycie listy głównych powodów zgonów wśród Polaków. Dzięki odpowiedniej diagnostyce można jednak w porę rozpocząć właściwe leczenie. Oto 4 badania, które pozwalają na ocenę kondycji pracy serca i układu krążenia!
Każdego dnia serce oraz układ krążenia człowieka narażone jest na szereg niekorzystnych czynników pogarszających ich stan – brak odpowiedniej diety, ruchu, stosowanie używek, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku to tylko kilka z nich.
Stan serca i układu krążenia można jednak łatwo kontrolować, aby w porę rozpocząć odpowiednie leczenie i zmniejszyć ryzyko – to badania, które warto wykonywać regularnie!
Kontrola ciśnienia tętniczego
Ciśnienie tętnicze u zdrowego człowieka powinno wynosić 120/80 mmHg. Gdy jest ono obniżone, mówimy o niedociśnieniu, natomiast wtedy, gdy jest podwyższone – o nadciśnieniu.
Badanie wykonane ciśnieniomierzem pozwala również na określenie tętna – ono również prezentuje pracę serca i nieprawidłowe wskazania powinny być skonsultowane z lekarzem.
Morfologia krwi
Morfologia jest podstawowym badaniem parametrów krwi. Dzięki niemu można ocenić ogólny stan organizmu człowieka.
Nieprawidłowe wskazania wykraczające poza normy mogą świadczyć również o zwiększonym ryzyku chorób układu krążenia i serca.
Lipidogram
To kolejne badanie, które wykonuje się z krwi. Ma ono na celu zaprezentowanie poziomu lipidów, czyli tłuszczów, które wpływają na kondycję serca i układu krążenia.
W ramach badania sprawdza się poziom cholesterolu całkowitego, jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów. Podwyższone wskazania oznaczają większe ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy.
Stężenie glukozy we krwi
Badanie to polecane jest nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale również nieprawidłowe wskazania mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku chorób serca i układu krążenia.
Do skorzystania z powyższych badań zaprasza SYNEXUS – centrum medyczne Warszawa, które oferuje także dostęp do innych badań diagnostycznych