Zdrowe i białe zęby = pewność siebie

Zdrowe i białe zęby = pewność siebie

Podstawową funkcją zębów jest rozdrabnianie jedzenia, ale mogą służyć również np. do otwierania zakapslowanych butelek. Mówiąc jednak poważnie, zęby odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Pierwsze zęby jakie nam się wyrzynają to zęby mleczne i jest to w około szóstym miesiącu życia.

Zazwyczaj pierwsze mleczaki wypadają dziecku w okolicach piątego roku życia, ale może to też zdarzyć się nieco później. Zęby mleczne, które wypadają są zastępowane zębami stałymi.

Dorosły człowiek, który posiada pełne uzębienie, ma trzydzieści dwa zęby, które spełniają określone funkcje. Zęby sieczne (siekacze) służą do odgryzania kęsów pokarmu. Kły z kolei pomagają przy chwytania pokarmu i dzieleniu go na mniejsze porcje. Przedtrzonowce oraz trzonowce służą do rozgniatania i rozdrabniania jedzenia. Poza tym zęby nadają zarys policzków oraz wpływają na prawidłową wymowę.

Jak już ustaliliśmy zęby są nam potrzebne i pełnią ważne role, dlatego powinniśmy o nie dbać, a gabinet stomatologiczny nie powinien dla nas być obcym miejscem. Jak zatem dbać o zęby? Nie wystarczy zwykłe szczotkowanie, co nawiasem mówiąc większość osób i tak źle wykonuje. Nie wolno ich również myć zbyt krótko co sprawia, że cały proces szczotkowania jest nieefektywny. Pamiętajmy, że niewłaściwe szczotkowanie zębów może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz odsłonięcia szyjek zębowych i krwawienia dziąseł. Bardzo ważne jest również stosowanie nici dentystycznej, o której większość osób niestety zapomina. Pomaga ona czyścić przestrzenie między zębowe. Najlepiej odwiedzić przychodnię stomatologiczną, w której stomatolog wytłumaczy nam jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Dbanie o zęby nie wpływa jedynie na ich zdrowie, ale również nasze samopoczucie, ponieważ mając zdrowe i białe zęby częściej uśmiechamy się i mamy więcej pewności siebie. Uśmiech jest naszą wizytówką i sprawia, że mamy wyższe poczucie własnej wartości. Wizyty kontrolne w przychodni dentystycznej powinny nam wejść w krew. Stomatolog oceni zdrowie naszych zębów oraz stwierdzi czy potrzebują leczenia. Należy przezwyciężyć strach przed dentystą, który towarzyszy nam od dziecka. On jest w końcu po to, aby nam pomóc, a nie zaszkodzić. Odwiedzajmy gabinety stomatologiczne regularnie, a nie tylko w ostateczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj