Zapomnij o zmarszczkach – skorzystaj z botoksu!

Chcesz cieszyć się młodo wyglądającą cerą bez zmarszczek? Skorzystaj z zabiegów medycyny estetycznej!

Gabinety medycyny estetycznej oferują obecnie pełną paletę różnych zabiegów skoncentrowanych na usuwaniu oznak starzenia. Jednym z najpopularniejszych z nich jest botoks, który pozwala na usunięcie zmarszczek pochodzenia mimicznego.

Jeśli zmarszczki pochodzenia mimicznego są także Twoim kompleksem, toksyna botulinowa może być najlepszym rozwiązaniem, aby pozbyć się ich na długo!

Czym jest toksyna botulinowa?

Botoks, także botox, toksyna botulinowa czy jad kiełbasiany to neurotoksyna białkowa, która produkowana jest przez bakterie Clostridium botulinum. Substancja ta powstaje naturalnie w glebie, dnie morskim, a także w nieprawidłowo przechowywanych konserwach.

Jej spożycie może prowadzić do poważnych zatruć, toksyna botulinowa jest bowiem jedną z najsilniejszych toksyn na świecie. Badacze odkryli jednak, że w niewielkich dawkach pozwala ona na uzyskanie efektu terapeutycznego.

Jak działa botoks?

Aktualnie botoks używany jest w wielu różnych dziedzinach medycyny, w tym między innymi przy leczeniu zeza, kurczów powiek, kurczów twarzy, schorzeniach związanych z tikami nerwowymi, a nawet używany jest jako sposób na leczenie nadpotliwości.

Jednak toksyna botulinowa jest najbardziej popularna jako metoda na usuwanie zmarszczek. Takie zastosowanie tego związku wykorzystuje medycyna estetyczna i obecnie możemy skorzystać z niej w praktycznie każdym gabinecie tego typu.

Skuteczność botoksu w usuwaniu zmarszczek jest bardzo wysoka – wynika to z właściwości tego związku, który oddziałuje na układ nerwowo-mięśniowy i powoduje czasowe zablokowanie ruchu mięśni. W rezultacie dochodzi do znacznego zniwelowania lub całkowitego usunięcia zmarszczek, a skóra staje się zrelaksowana i odzyskuje młodzieńczy wygląd.

Botoks rekomendowany jest na:

 • zmarszczki poziome czoła
 • zmarszczki pionowe między brwiami, tzw. lwie zmarszczki
 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki i inne
 • zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza
 • inne typy zmarszczek mimicznych

Jeśli chcesz pozbyć się zmarszczek mimicznych, w takim przypadku botoks może być najlepszym rozwiązaniem – zapewnia znacznie lepsze działanie niż inne zabiegi, na przykład kwas hialuronowy, a także kosmetyki, które działają tylko na wierzchnie warstwy skóry i nie docierają aż do warstwy mięśni, gdzie pojawia się problem.

Jak przebiega zabieg z użyciem botoksu?

Aby wziąć udział w zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, nie trzeba specjalnych przygotowań. Zabieg trwa krótko i nie wymaga znieczulenia, a także nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka pojawienia się niekorzystnych skutków ubocznych.

Przed zabiegiem skóra pacjenta jest oczyszczana, a lekarz medycyny estetycznej wyznacza miejsca, w których substancja ma zostać wstrzyknięta, na przykład mogą być to kurze łapki czy zmarszczki na czole.

Następnie nabiera do strzykawki odpowiednią ilość preparatu i wstrzykuje ją w wyznaczone wcześniej punkty, lekko rozmasowując je po to, aby rozprowadzić go w tym obszarze.

Jak wspomniano wcześniej, botox nie wymaga znieczulenia, ponieważ do zabiegu wykorzystuje się bardzo cienkie igły, dlatego też dolegliwości przypominają ukłucia komara. Gdy jednak pacjentka chciałaby, aby zabieg był bardziej komfortowy, można zastosować kremy znieczulające albo schłodzić skórę lodem.

Bezpośrednio po zabiegu wstrzyknięcia botoksu na skórze mogą pojawić się niewielkie zaczerwienienie, obrzęk czy siniak, które najczęściej zanikają samoistnie w ciągu kilku dni. W tym czasie nie należy ogrzewać miejsca iniekcji, na przykład podczas korzystania z solarium, opalania się czy sauny.

Kiedy można zobaczyć efekty zabiegu?

Botoks nie daje efektów widocznych natychmiast jak kwas hialuronowy. Różnicę w wyglądzie twarzy można zauważyć na początku po około 3-5 dniach od wstrzyknięcia preparatu, ale pełny rezultat można zauważyć po tygodniu.

Toksyna botulinowa utrzymuje się w skórze przez około 3-4 miesiące, ale efekty mogą być widoczne nawet do 6 miesięcy. Po tym czasie zmarszczki zaczynają być znów widoczne, a zabieg można wykonać kolejny raz.

Czy botoks jest bezpieczny?

Zabiegi wykorzystujące toksynę botulinową zaliczają się do jednych z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Botox jest bardzo dobrze przebadaną substancją, która wtedy, gdy zostanie prawidłowo użyta, nie wywołuje poważnych skutków ubocznych.

Warto zatem wybrać renomowany gabinet, w którym będzie można skorzystać z zabiegu pod okiem doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Eksperci przestrzegają przy tym przed korzystaniem z zabiegu poza gabinetami, na przykład w warunkach domowych, gdy wykonują je osoby niewykwalifikowane. Wtedy ryzyko pojawienia się groźnych komplikacji jest znacznie większe, na przykład długotrwałego porażenia mięśni twarzy.

Przeciwwskazania do botoksu:

 • ciąża i karmienie piersią
 • uczulenie na toksynę botulinową, albuminę, białko jaja kurzego
 • choroby związane z układem mięśniowym i nerwowym, na przykład zespół Lamberta-Eatona, miastenia gravis, choroby płytki nerwowo-mięśniowej, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, zmniejszających krzepliwość krwi, na przykład aspiryny
 • stosowanie wybranych antybiotyków aminoglikozydowych, inkomycyny, tetracycliny
 • uszkodzenia skóry lub infekcje w miejscu zabiegu, na przykład trądzik
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne
 • schorzenia nowotworowe skóry

Gdzie można skorzystać z botoksu?

Aktualnie usuwanie zmarszczek z wykorzystaniem botoksu to bardzo popularny zabieg i można skorzystać z niego w praktycznie każdym gabinecie medycyny estetycznej.

Zabieg ten dostępny jest także w mieście Kraków, gdzie działa Klinika Medycyny Estetycznej Bona Dea. W jej ofercie znaleźć można pełną paletę zabiegów, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów w odmłodzeniu twarzy oraz likwidacji niedoskonałości na całym ciele.

Więcej informacji dotyczących zabiegu wstrzyknięcia botoksu można znaleźć na stronie gabinetu pod adresem: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/azzalure-botox-toksyna-botulinowa-typu-a-2/.

Podsumowując, botox to skuteczny sposób na zmarszczki mimiczne. Dzięki niemu można zapomnieć o tym problemie i cieszyć się młodzieńczo wyglądającą skórą na lata!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj