Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – metody i ceny

Śnieżnobiałe zęby to Twoje marzenie? Teraz możesz spełnić je w dobrym gabinecie stomatologicznym?

Piękny uśmiech to nie tylko zęby równe i zdrowe, ale również w białym odcieniu. Niestety, nie każdy obdarzony jest takim kolorem zębów. Jest jednak rozwiązanie – to wybielanie zębów, czyli specjalna procedura, która pozwala na nadanie im pożądanego wyglądu.

Dlaczego zęby nie zawsze są białe?

Na odcień zębów wpływa wiele różnych czynników. Poza kwestiami genetycznymi, czyli kolorem kości, wyróżnia się szereg innych parametrów, które powodują, że zęby zmieniają swój odcień na ciemniejszy.

Główną przyczyną ciemniejszych zębów u większości osób są przebarwienia szkliwa, które są efektem diety. Duża ilość mocnej herbaty, kawa, czerwone wino czy cola to napoje, które mogą spowodować, że zęby nie będą tak białe. Zdarza się także, że zęby ciemnieją pod wpływem zażywania określonych leków, na przykład antybiotyków z grupy tetracyklin. Nie bez znaczenia jest także nikotyna, czyli palenie papierosów.

Aktualnie do dyspozycji jest szeroka gama metod wybielania zębów, z których można skorzystać zarówno w warunkach domowych, jak również w gabinetach stomatologicznych. Na co warto się zdecydować?

Wybielanie zębów – w domu czy w gabinecie stomatologicznym?

Dzisiaj wybielanie zębów jest łatwiejsze niż kiedyś, a przy tym także jest znacznie bezpieczniejsze. Do nadania zębom pożądanego odcienia bieli nie wykorzystuje się już szkodliwych dla zębów substancji, które mogą spowodować ich większą wrażliwość, a nawet podwyższoną podatność na próchnicę.

W domu wybielanie zębów można wykonać za pomocą specjalnych past do zębów, żeli oraz pasków.

Najmniej zapłacimy za wybielające pasty do zębów, które w porównaniu ze zwykłymi zawierają większą ilość środków ściernych oraz optycznych wybielaczy. Lepsze rezultaty w krótszym czasie daje wybielanie zębów żelami czy paskami, które nakładane są bezpośrednio na zęby. Mają bardziej skoncentrowane składniki aktywne, dlatego szybciej usuwają przebarwienia zębów, a tym samym dają lepsze efekty wybielania.

Jeśli jednak zależy nam na optymalnych efektach, wówczas najlepiej, aby zabieg wykonał doświadczony dentysta w swoim gabinecie stomatologicznym. Tymi procedurami zajmuje się stomatologia estetyczna, która skupia się na wyglądzie uśmiechu pacjenta.

Profesjonalne metody gabinetowego wybielania zębów wykorzystują wysokie koncentracje związków wybielających, a także są bezpieczne – odbywają się pod okiem specjalisty.

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z dwóch metod wybielania zębów:

  • wybielanie nakładkowe
  • wybielanie lampą

Jaka metoda gabinetowego wybielania zębów będzie najlepsza? Czym warto kierować się przy jej doborze? Z jakimi kosztami musimy się wówczas liczyć?

Wybielanie zębów – metoda nakładkowa

To popularna metoda na wybielanie zębów, z której skorzystamy w niemalże każdym gabinecie stomatologicznym specjalizującym się w stomatologii estetycznej. To metoda przystępna cenowo, łatwa, którą wykonuje się w domu.

Wybielanie nakładkowe to metoda, która bazuje na zastosowaniu wysokiego stężenia preparatu wybielającego, przy czym jest bardzo bezpieczna najczęściej nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, na przykład nadmiernej nadwrażliwości.

Prezentowana metoda polega na wykonaniu wycisków zębów pacjenta, na podstawie których wykonuje się następnie dopasowane szyny na górny i dolny łuk zębów. Na kolejnej wizycie stomatolog przekazuje pacjentowi szyny wraz ze środkiem wybielającym.

Pacjent w domu wypełnia szyny preparatem do wybielania, a następnie zakłada je na 4-8 godzin, na przykład na noc. Podczas noszenia nakładek nie należy jeść, pić oraz palić papierosów. Po ściągnięciu nakładek należy oczyścić je z pozostałości żelu oraz wypłukać jamę ustną. Przez kolejne 2 godziny nie zaleca się także jeść i pić napojów kolorowych – dozwolona jest woda.

Czas trwania wybielania zębów metodą nakładkową to najczęściej 10 dni.

Wybielanie nakładkowe – cena: 400-800 złotych.

Wybielanie zębów – lampa wybielająca

Druga metoda na wybielanie zębów dostępna w gabinetach stomatologicznych to wybielanie przy użyciu specjalnej lampy. Lampa ta emituje niebieskie światło, które aktywuje substancje wybielające i powoduje, że zęby wyglądają jeszcze bielej!

Wybielanie zębów lampą jest metodą szybszą niż wybielanie nakładkowe – uzyskanie perfekcyjnej bieli możliwe jest zaledwie w jedną godzinę, czyli podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Efekt jest także lepszy niż przy wybielaniu nakładkowym – można uzyskać większą różnicę w odcieniach zębów.

Zabieg polega na pokryciu zębów preparatem wybielającym i naświetlaniu ich lampą. W preparatach wybielających znajduje się aktywny tlen, który łączy się z ciemnymi barwnikami znajdującym się w szkliwie, powodując ich neutralizację.

Na pełen efekt należy zaczekać 24 godziny. U większości pacjentów utrzymuje się on przez 1-2 lata w zależności od diety i trybu życia.

Wybielanie lampą – cena: 700-1200 złotych.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Zanim zdecydujemy się na wybielanie zębów w domu lub w gabinecie stomatologicznym, powinniśmy pamiętać o tym, że zabieg ten posiada również określone przeciwwskazania.

Przede wszystkim wybielanie zębów nie jest polecane u tych osób, które posiadają ubytki wymagające leczenia. W tym przypadku zaleca się leczenie zanim przystąpimy do wybielania.

Także wybielanie zębów nie jest polecane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, osobom palącym papierosy.

Uwaga! Warto pamiętać o tym, że wybielanie zębów nie spowoduje zmiany kolorystyki wypełnień, a także koronek czy mostów.

Biała dieta – zalecenia po wybielaniu zębów

Aby wybielanie zębów przyniosło optymalne efekty, po wykonaniu zabiegu w domu albo w gabinecie stomatologicznym powinniśmy pamiętać o tak zwanej białej diecie.

Biała dieta to dieta wymagająca rezygnacji z barwiących pokarmów i napojów, na przykład kawy, herbaty, coli, czerwonego wina, curry czy kurkumy i innych mocno barwionych produktów. Najlepiej bazować wtedy na produktach w jasnych kolorach, które nie naruszą uzyskanego efektu. Nie należy także palić papierosów.

Eksperci wskazują, że biała dieta powinna trwać przez przynajmniej 48 godzin po wybielaniu zębów, ale im dłużej będziemy ją stosować, tym dłuższe będą efekty wybielania.

Inne metody poprawy wyglądu zębów dostępne w gabinetach stomatologicznych

Gabinet stomatologiczny może zaoferować swoim pacjentom także szeroką gamę innych metod mających na celu poprawę wyglądu zębów. Z czego można jeszcze skorzystać?

Bardzo dobre efekty może przynieść pełna higienizacja zębów, czyli skaling oraz piaskowanie. To zabieg służący do usunięcia kamienia nazębnego, który także nadaje im ciemniejszy odcień. Po skalingu zęby będą jaśniejsze i błyszczące. Higienizacja zlecana jest także przed wybielaniem zębów, aby uzyskać lepsze rezultaty.

Także w gabinecie stomatologicznym można skorzystać z usług protetycznych, które mają na celu poprawę wyglądu zębów. Na szczególną uwagę zasługują licówki, które nakładane są na zęby, aby nadać im pożądany kształt i kolor. Licówki przygotowuje się z porcelany.

Gabinet stomatologicznym może wykonać także wybielanie zębów martwych, czyli tych po leczeniu endodontycznym – kanałowym. Z czasem zęby te mogą mieć ciemniejszy, mniej estetyczny kolor. Wybielanie zębów martwych polega wówczas na rozwierceniu zęba i umieszczeniu w środku specyfiku wybielającego. Po takim zabiegu ząb uzyskuje jaśniejszy kolor i nie odróżnia się już na tle innych zębów w jamie ustnej.

Zadbaj o biały uśmiech ze Studiem Stomatologii Estetycznej SE+ z Krakowa!

Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem? Kraków ma wiele gabinetów, w których można skorzystać z profesjonalnego wybielania zębów nowoczesnymi metodami.

Z takiej oferty można skorzystać w Klinice Stomatologicznej SE+ z Krakowa, która specjalizuje się w leczeniu stomatologicznym oraz w stomatologii estetycznej, w tym w wybielaniu zębów, implantologii, ortodoncji i protetyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj