Wpływ palenia na zęby

Wpływ palenia na zęby

Palenie to nałóg, który dotyka wiele osób i którego ciężko jest się pozbyć. Niestety palenie ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie, między innymi na zęby. Jakie są skutki palenia i czy można je zminimalizować?

Pożółkłe zęby

Palacza łatwo rozpoznać – przede wszystkim po charakterystycznym zapachu, jaki wydziela, lecz także po pożółkłych, przebarwionych zębach. Palenie dużych ilości papierosów powoduje zmianę koloru zębów, a także pojawienie się brązowego lub czarnego osadu na zębach. Płytka nazębna – jeżeli nie jest systematycznie usuwana przez skaling i piaskowanie – nawarstwia się, powodując częstsze niż u niepalących choroby zębów i dziąseł. Ponadto palacze często mają problem z chorobami dziąseł, ponieważ palenie niszczy witaminę C, która odpowiada za dobrą kondycję zębów.

Brzydki zapach z ust

Oprócz przebarwień na zębach u palaczy również często występuje problem brzydkiego zapachu z ust. Warto więc, by palacze korzystali z dedykowanych im past do zębów, które zawierają substancje usuwające pozostałości nikotyny oraz neutralizują zapach z ust. Pomóc może takżę żucie świeżych liście pietruszki.

Pielęgnacja zębów palacza

Osoby palące powinny bardziej dbać o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów i częste wizyty u dentysty pozwolą zachować zdrowe zęby. Co najmniej raz na kwartał palacze powinni wykonywać skaling i piaskowanie zębów, aby oczyścić zęby z kamienia nazębnego i przebarwień. Dentysta Bielany oceni, w jakim stanie są zęby i może zaproponować zabieg wybielania zębów, który je rozjaśni. By jednak wybielanie zębów było skuteczne, należy pamiętać o tym, że bezpośrednio po zabiegu nie należy palić.

Zęby palacza mogą być ładne, jednak najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie palenia. Choć nie jest to sprawa łatwa, to jednak korzystnie wpłynie na cały organizm, nie tylko na zęby. Przy dłuższym okresie palenia zęby będą miały żółtawy lub ciemny kolor i nawet wybielanie nie zmieni tego za bardzo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj