W jakim celu wykonuje się badanie RTG zęba?

Badanie rentgenowskie, czyli prześwietlenie zębów wykonywane jest w pracowni radiologicznej, przy zastosowaniu ochrony przed promieniowaniem. Pacjent, który poddawany jest badaniu, otrzymuje specjalny płaszcz ochronny z gumy ołowianej, w przypadku dzieci, dodatkową ochronę szyi, aby nie narażać tarczycy na zaburzenia. Badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji siedzącej lub leżącej i trwa około kilku minut. Rentgen zębów jest badaniem bezbolesnym. Przeprowadza się je metodą wewnątrz ustną lub zewnątrzustną. Przy pierwszej z nich zastosowanie mają zdjęcia kilku zębów, druga stosowana jest najczęściej przy zdjęciach pantomograficznych. Przyczyn, dla których wykonuje się diagnozę stanu uzębienia oraz tkanek, bezpośrednio z nimi sąsiadujących jest wiele, warto więc znać, choć kilka z nich, aby w gabinecie stomatologicznym nie być zaskoczonym koniecznością wykonania badania.

Jakie są przyczyny wykonywania RTG zębów?

Stomatolog zleca badanie RTG zębów, aby ocenić stan uzębienia w przypadku, gdy planowana jest ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe, leczenie próchnicy, przy podejrzeniu obecności torbieli lub kamicy ślinianki. Zdjęcie RTG będzie niezbędne wtedy, gdy pacjent zamierza skorzystać z usług protetyka zębowego lub ortodonty. Zapis na zdjęciu rentgenowskim ukazuje stan uzębienia oraz przestrzeń, zajmowana przez zmiany próchnicowe, które widoczne są jako białe plamy. Zdjęcie ukazuje zmiany i odstępstwa w budowie szczęki i żuchwy, zatrzymanie zębów (najczęściej ósemek), kształt, rozległość i wzajemne ułożenie korzeni, które mogą występować nawet po usuniętych zębach. Na zdjęciu można dostrzec zmiany nowotworowe, torbiele oraz ciała obce. Metodą wewnątrz ustną, podczas której pacjent, siedząc, samodzielnie przytrzymuje urządzenie, wykonywane są zdjęcia do czterech zębów, umiejscowionych obok siebie. Metoda zewnętrzna zastosowanie znajduje przy cefalogramie, zdjęciach pantomograficznych, które obrazują całą zawartość jamy ustnej, łącznie z tkankami, umiejscowionymi w okolicy zębów.

Badania RTG zębów, najczęściej wykonywane w Rzeszowie

Wykonywanie badań RTG jest bardzo popularną formą diagnostyki, dlatego zdjęcia zębów można zrealizować w wielu gabinetach stomatologicznych. RTG zęba Rzeszów, wykonywane w gabinecie, to najczęściej cefalogram, pantomogram oraz zdjęcie punktowe. Ostatnia z wymienionych propozycji to najprostsze badanie rtg zęba, które można wykonać przy okazji wizyty u stomatologa. Jego zasięg to cztery, znajdujące się obok zęby, a przyczyną, dla której powstaje, jest leczenie próchnicy lub ekstrakcja zęba. Cefalogram jest rodzajem zdjęcia, na którym widać zęby, tkanki miękkie, nawet podniebienie. Zdjęcie konieczne jest przed wizytą u ortodonty. Zdjęcie pantomograficzne, wykonywane jest, podobnie jak poprzednio wymienione, metodą zewnętrzną. Szeroki obraz żuchwy i szczęki, jaki można uzyskać, niezbędny jest przed zabiegami oraz przy podejrzeniu nieprawidłowości. Profesjonalny sprzęt, używany do wykonywania zdjęć rtg zębów gwarantuje otrzymanie prawidłowego wyniku, mogącego być powodem do sformułowania diagnozy.

Zdrowe zęby wymagają szczegółowej diagnostyki

Aby cieszyć się komfortem posiadania zdrowych zębów, należy przede wszystkim regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. W razie konieczności lekarz wykona szczegółowe, pomocne badanie, które pozwoli poprawić stan uzębienia, odpowiednio dobranymi metodami. Zdjęcie RTG jest niezbędnym, skutecznym środkiem, pozwalającym określić stan uzębienia nawet w miejscach, do których stomatolog nie ma dostępu oraz odpowiedniej widoczności. Poza wizytami, regularnymi zabiegami oraz co najmniej co półrocznym, profesjonalnym czyszczeniu zębów w gabinecie, należy na co dzień przestrzegać higieny jamy ustnej, regularnie szczotkując zęby oraz unikając słodzonych produktów, szczególnie zaraz po szczotkowaniu. Aby prawidłowe nawyki mogły przynieść doskonałe efekty, warto zaangażować w nie całą rodzinę. Przyzwyczajenie małych dzieci do higieny jamy ustnej będzie oznaczało prawidłowe zachowania w przyszłości. Dbałość o zęby stanie się naturalna i konieczna, aby liczyć się w grupie. Zdrowe zęby są konieczne dla zdobycia dobrej pozycji zawodowej, w kontaktach społecznych oraz dla zdrowia całego organizmu. Z tego powodu konieczność wykonywania zdjęć rentgenowskich jest zasadna, a bezpieczeństwo tej metody dla organizmu człowieka warunkuje ilość fal rentgenowskich, z jakimi może mieć kontakt ludzki organizm. Podczas badania zachowane są wszelkie wymogi bezpieczeństwa dla organizmu pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj