Korzyści płynące z wykonywania badania USG są ogromne. Jest ono zaliczane do badań nieinwazyjnych, które nie wymagają ingerencji w organizm człowieka. Badanie USG może być wykonywane u osób w każdym wieku, także u noworodków.
Dzięki nowoczesnej aparaturze USG, która coraz dokładniej obrazuje organy wewnętrzne, badanie kobiety w ciąży pozwala na szybkie wykrycie wad wrodzonych już w czasie życia płodowego dziecka. Pozwala to na zaplanowanie bezpiecznego porodu oraz odpowiedniego leczenia natychmiast po jego urodzeniu dziecka.
USG a refluks
Badania USG stosuje się do badania stanu niemalże wszystkich organów. Często przeprowadzane jest w kierunku refluksu, który przeważnie występuje u małych dzieci. Częste ulewanie u noworodków jest jednym z powodów, dla którego zleca się USG wpustu żołądka i USG przełyku. Badanie pozwala na wykonanie właściwej oceny tych organów. USG w kierunku refluksu jest zasadne do przeprowadzenia również w sytuacji, gdy dziecko często męczą bóle brzucha, które nie mają innej przyczyny. Wskazaniem jest również zbyt małe przybieranie na wadze, pomimo prawidłowego jedzenia oraz częste infekcje górnych dróg oddechowych. Cofanie się pokarmu, które występuje przy refluksie może powodować wiele problemów, nie tylko ulewanie.
Odpowiednie przygotowanie do badania
O ile badanie USG jest nieinwazyjne, o tyle wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to m.in. badań żołądka i przełyku. Aby jak najlepiej zobrazować narządy wewnętrzne i właściwie zmierzyć ich wielkość, żołądek powinien być wypełniony. Dlatego zaleca się nakarmienie dziecka około 30 do 60 minut przed badaniem. Wskazane jest, aby rodzice zabrali ze sobą butelkę z wodą w sytuacji, gdy żołądek okaże się zbyt mało wypełniony. Zdarza się, że lekarz podczas badania prosi o podanie dziecku picia, aby mógł lepiej ocenić pracę narządów podczas czynności połykania. Diagnosta ocenia klika istotnych parametrów, które pozwalają bez problemu na uzyskanie informacji o tym, które z nich odbiegają od normy. Wszystkie są dokładnie mierzone, na co pozwala nowoczesna aparatura.
Dokładność wyników badania USG
Badanie USG wskazywane jest jako jedno z dokładniejszych badań. W celu uzupełnienia diagnostyki, poza samym badaniem USG, zleca się także przeprowadzenie innych – na przykład z krwi, które mają uzupełniać podjętą diagnostykę. Postęp technologiczny powoduje, że obecnie aparat ultrasonograficzny pozwala na uzyskanie znacznie lepszego obrazu i tym samym dokładniejszą ocenę stanu zdrowia pacjenta. Plusem jest także fakt, że można je wykonać stosunkowo szybko. Aparaty do badania USG dostępne są nie tylko w szpitalach, ale w wielu poradniach. Nowoczesny sprzęt umożliwia także obrazowanie w technologii 3D i 4D, co daje jeszcze pełniejszy obraz narządów wewnętrznych. O tym, że badanie USG jest często zlecane przez lekarzy, wpływ ma także jego cena. USG zalicza się do jednych z tańszych sposobów obrazowania stanu zdrowia pacjenta.