Odczyny pH – ich wpływ na stan skóry

O odczynach pH wspomina wielu specjalistów czy haseł na etykietach produktów lecz nadal duża grupa kobiet nie wie, czym one są i jaki mają wpływ na skórę. Jakie są rodzaje, jak wpływają one na stan naszej cery i jak odpowiednio pielęgnować skórę w oparciu o wartość pH opowiada Olga Kamińska, kosmetolog, Training Manager Biologique Recherche.

Czym właściwie są odczyny pH? Jak się je rozróżnia i co je charakteryzuje?

Olga Kamińska: Wartość pH to rodzaj miary określający stopień kwasowości i zasadowości roztworów. Te w przedziale 0 – 7 posiadają kwaśny odczyn, natomiast 0 – 14 zasadowy, wartość równa 7 wskazuje na ich obojętność. PH ludzkiej skóry jest kwaśne i oscyluje w przedziale między 4,7 a 5,6. Poziom odczynu jest uzależniony od wielu czynników takich jak: pora dnia, płeć, wiek, kolor skóry, jak również miejsca na ciele. Na wartość pH skóry mają również wpływ kosmetyki, które stosujemy w codziennej pielęgnacji – ich nieprawidłowy dobór może wpłynąć na zaburzenie równowagi pH.

Jak odczyn pH wpływa na skórę?

Olga Kamińska: Kwaśny odczyn pH skóry pozwala tworzyć odpowiednie środowisko dla flory bakteryjnej, która naturalnie bytuje na naszym ciele. Umożliwia utrzymanie homeostazy skóry, czyli zdolności do samoregulacji procesów zachodzących na jej powierzchni i wpływa na jej wygląd oraz kondycję. U osób mających problem z utrzymaniem pH na odpowiednim poziomie mogą pojawić się takie schorzenia jak trądzik, kontaktowe zapalnie skóry lub borykać się z problem jej nadmiernej suchości.  Nieprawidłowe pH naskórka umożliwia również rozwój chorobotwórczych bakterii i grzybów. Na skórze z kwaśnym odczynem prawidłowo zachodzi proces złuszczania, jak również gojenia ran i stanów zapalnych.

Jak dbać o skórę w związku z odczynami pH?

Olga Kamińska: Osoby ze skłonnością do występowania podrażnień i dyskomfortu powinny unikać stosowania tradycyjnych mydeł, ponieważ znacznie podwyższają one odczyn pH skóry. W codziennej pielęgnacji nie powinno również zabraknąć kosmetyków, które będą wpływały na obniżenie pH skóry, np. warto sięgać po toniki na bazie kwasów.

Biologique Recherche

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj