Mosty protetyczne – kiedy się je zakłada?

Wizyta u protetyka nie zawsze oznacza założenie protezy. Czasem odwiedzamy taki gabinet, jeśli chcemy wykonać mosty protetyczne. Czym jednak dokładnie jest most protetyczny i w jakich sytuacjach najczęściej decydujemy się na jego założenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych właśnie z założeniem mostów protetycznych, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – czym dokładnie jest most protetyczny?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, w jakich sytuacjach najczęściej zakładamy mosty protetyczne, warto jest dowiedzieć się, czym tak w zasadzie jest most protetyczny. Most protetyczny to nic innego jak odbudowanie ukruszonego czy też ułamanego zęba. To pewien rodzaj protezy, niemniej jednak, jeśli chodzi o trwałość, to mosty protetyczne są znacznie bardziej wytrzymałe i stabilne od tradycyjnych protez.

Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do założenia mostów protetycznych?

Przyjmuje się, że jeśli chodzi o założenie mostów protetycznych, to powinny być one założone na zdrowe zęby. Owszem, mogą być one ukruszone lub ułamane, niemniej jednak nie powinny być to zęby, które wcześniej podlegały np. leczeniu kanałowemu. Nie zakłada się też mostów protetycznych na zęby, które są dotknięte próchnicą. Jeśli takowa występuje, przed założeniem mostu, należy ją wyleczyć.

Co warto wiedzieć o zakładaniu mostów protetycznych?

To, co jest kluczowe, jeśli chodzi o założenie mostów protetycznych, to przede wszystkim kwestia ubytku, który chcemy za ich pomocą odbudować. Założenie jest takie, że im mniejszy ubytek a tym samym, im krótszy most, tym mniejsze jest ryzyko występowania powikłań. Prawdą jest bowiem, że im dłuższy jest most protetyczny, tym większa jest szansa na występowanie powikłań – chociażby próchnicy. Ważne jest także to, aby o zęby, na które zakładany był most protetyczny dbać w bardzo ściśle określony sposób. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób dbać o takie zęby, najlepiej jest dopytać o to protetyka lub stomatologa. Z pewnością udzielą nam oni wyczerpujących odpowiedzi w tym temacie. Możesz zapytać na przykład poprzez stronę savoydent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj