Lakowanie zębów u dzieci – od kiedy zacząć?

Lakowanie zębów jest zabiegiem służącym profilaktyce próchnicy. Choroba próchnicza zębów jest dość powszechna u dzieci (szacuje się, że ubytki próchnicze występują nawet u 90% dzieci w wieku 7-12 lat) i, niestety, bardzo częsta u osób dorosłych. Lakowanie jest zabiegiem, który jest zupełnie bezbolesny i pomaga w dużym stopniu zapobiegać próchnicy. Polega na uszczelnieniu nierówności i bruzd, które występują na powierzchni zębów. W drobnych szczelinach często osadzają się resztki pokarmów, które spożywamy w ciągu całego dnia. Czasem, jeśli szczelina jest głębsza, trudno je usunąć nawet szczotkując zęby. Stąd prosta droga do powstania próchnicy, gdyż resztki jedzenia, zalegające w jamie ustnej, stanowią doskonałe siedlisko dla bakterii. Lakowanie skutecznie zabezpiecza takie miejsca, wygładzając powierzchnię zębów i dodatkowo je wzmacniając.

Na czym polega lakowanie zębów?

Próchnica, według statystyk, występuje nawet u 30-40% dzieci w wieku 3-4 lat, czyli tych posiadających jeszcze zęby mleczne. Próchnica pierwszych zębów często może przybrać postać tzw. próchnicy galopującej, która swoim zasięgiem może ogarnąć wszystkie zęby dziecka. W związku z tym lakowanie zębów u dzieci może być ważnym krokiem w stronę zapobiegnięcia rozwoju próchnicy. Najmłodsi zwykle bardzo dobrze znoszą zabieg lakowania, który nie trwa długo i nie sprawia im bólu. Przystępując do zabiegu, stomatolog musi sprawdzić, czy ząb, który ma pokryć lakiem, nie ma ubytku. Jest to przeciwwskazanie do wykonania zabiegu, chyba że próchnica jest bardzo niewielka, wówczas można wykonać tzw. lakowanie poszerzone (najpierw, przy pomocy wiertła, usuwa się zmienioną chorobowo tkankę, a następnie przystępuje do czynności lakowania). Na początku stomatolog oczyszcza ząb przy pomocy wiertła typu szczoteczka, następnie osusza go, a powierzchnię przeznaczoną do lakowania pokrywa wytrawiaczem (kwas ortofosforowy). Wytrawiacz pozostaje na powierzchni zęba około minuty, a następnie dentysta wypłukuje go. Kolejnym etapem jest nałożenie za pomocą pędzelka laku i naświetlenie go za pomocą lampy diodowej, co służy utwardzeniu.

Dlaczego warto wykonać ten zabieg u dzieci?

Ważne jest, by nasze dziecko nie czuło lęku przed wizytą stomatologiczną. Jeśli chcemy oswoić je z gabinetem oraz narzędziami dentystycznymi, warto na pierwszą wizytę wybrać się z maluchem, który nie ma jeszcze ubytków. Dobrym wstępem do pierwszych zabiegów w obrębie jamy ustnej jest lakowanie zębów u dzieci. Można zaproponować je dziecku na drugiej lub trzeciej wizycie, gdy już przełamie swój pierwszy lęk przed gabinetem stomatologicznym. Dzięki temu, że zabieg jest szybki i całkowicie bezbolesny, dziecko po wykonaniu go będzie wiedziało, że zabiegi dentystyczne to naprawdę nic strasznego, będzie zadowolone z siebie, że tak dzielnie przeżyło swój pierwszy zabieg u stomatologa, a dodatkowo jego zalakowane ząbki będą zabezpieczone przed próchnicą. Same korzyści. W razie, gdyby nasza pociecha była wyjątkowo oporna na tego typu doświadczenia, możemy użyć jeszcze jednego, bardzo atrakcyjnego dla dziecka argumentu, jakim jest kolorowe wypełnienie. W przypadku lakowania zębów mlecznych stomatolog może wykorzystać do wypełnienia płynny kolorowy kompozyt, a dziecko ma do wyboru wiele różnych barw, jak żółta, zielona, różowa czy niebieska.

Jaka jest skuteczność lakowania zębów?

Zabieg lakowania zębów może być wykonywany zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych. Zwykle lakuje się zęby trzonowe i przedtrzonowe, które najczęściej pokryte są bruzdami i szczelinami. Warto dodać, że substancje uszczelniające zawierają fluor, stopniowo uwalniający się do szkliwa zęba. Ten dodatkowo chroni nasze zęby przed działaniem kwasów produkowanych przez bakterie i wzmacnia szkliwo. Szacuje się, że skuteczność lakowania w profilaktyce przeciwpróchniczej w przypadku zębów mlecznych to około 65%, gdyż szkliwo pierwszych zębów jest twardsze, a co za tym idzie bardziej odporne na wytrawianie. Jeśli chodzi o zęby stały, tutaj skuteczność zabiegu dochodzi aż do 90%. Gdy zauważymy, że naszemu dziecku wypadają już zęby mleczne i zaczynają pojawiać się stałe, a my jeszcze nie odwiedziliśmy z nim gabinetu stomatologicznego, jest na to najlepszy moment. Najlepiej, gdy zabiegowi lakowania poddaje się zęby po około 6 miesiącach od ich wyrżnięcia się. Po takim czasie powierzchnia zębów jest już dobrze widoczna dla stomatologa.

Lakowanie jest prostym, szybkim i bezbolesnym zabiegiem, który pozwala w dużym stopniu zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Lakować można zęby stałe oraz mleczne. W związku z tym, że próchnica jest jedną z najbardziej powszechnych chorób zębów, warto zabezpieczyć nasze dziecko przed jej przykrymi konsekwencjami. Najmłodsi są wyjątkowo łasi na słodycze, a jak wiemy, duże ilości cukru to świetna pożywka dla bakterii atakujących szkliwo zębów. Lakowanie zębów może być więc doskonałą inwestycją w zdrowie naszych maluchów. Jednak samo lakowanie nie zagwarantuje nam, że nasze dziecko uniknie w przyszłości próchnicy. Jest to tylko jedna z metod profilaktyki. Rodzice muszą zwracać też dużą uwagę na higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszego mlecznego ząbka, a z czasem wpajać jej zasady starszemu, samodzielnie posługującemu się szczoteczką dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj